Při léčení zvířat jde v prvé řadě o to jim ulevit, nejlépe je samozřejmě vyléčit, a až pak jde o inkasování odměny za veterinární úkon. Tak se tomu učí budoucí veterinární lékaři. Vzhledem velkému množství domácích miláčků se na tento „segment trhu“ vrhá řada podnikatelů, kteří nabízejí na první pohled odborné veterinární úkony, které se však tak jen jeví a v případě vzniklých problémů pak jen krčí rameny.
O co jde? V poslední době jsou často nabízené prostředky dentální hygieny, zejména u psů, ale i u koček. Ti, kdo tyto služby nabízejí, hovoří o prevenci, a říkají, že ošetření ultrazvukem v podstatě nahrazuje veterinární ošetření. Ale tak tomu není. Ošetření zubním ultrazvukem, má-li být účinné a pro zdraví zvířete jinak neškodné, musí být provedeno v anestezii. Jiný způsob téměř vždy nadělá víc škody než užitku. Ovšem anestezii může provést pouze veterinární lékař. Pravda, ošetření zubním ultrazvukem je velmi důležité v preventivní zubní medicíně u zvířat. Je to však vždy součást komplexního ošetření. Než veterinární lékař aplikuje nějaký způsob ošetření zubů, dásní, odstranění zubního kamene, obnažených krčků apod., musí zvíře pečlivě vyšetřit. Až poté navrhne léčení. Nikdy šmahem neaplikuje nějaký „zázračný“ způsob pseudoléčby.
Po tzv. preventivním ošetření zubů laiky, např. ultrazvukem, v absolutní většině případů nedojde k vyléčení a chovatel musí posléze se zanedbaným případem navštívit veterinárního lékaře. Zvíře, tj. zpravidla pes, ale i kočka trpí, a ještě to pána stojí mnohem více peněz.
Text: Josef Duben, PR KVL
Foto: maxpixel.net
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.