03.12.23 Aktuality

Pozor na otravu. Co nesmí kočky jíst?

Stejně jako u psů, i u koček je důležité dávat pozor na toxické potraviny, které mohou způsobit otravu. Mnoho na první pohled bezpečných „lidských“ potravin jim může zdravotně velmi ublížit. Nebezpečné jsou pro kočky i některé pokojové rostliny.


Čokoláda, hrozny a rozinky 
Asi nejvíce nebezpečná je konzumace čokolády a veškerých výrobků s obsahem kakaa. Zvířatům škodí nebezpečná látka teobromin, která je právě v kakau. Obecně platí, že čím tmavší čokoláda, tím větší nebezpečí. Pozor také na čokoládové vánoční ozdoby, které lákají ke hře.  Pro kočku jsou dále velmi toxické i hrozny a rozinky. Pozření velkého množství může, stejně jako u psů, vést až k selhání ledvin a úhynu zvířete.

První pomoc při otravě
Pokud již zvíře (pes či kočka) pozře něco, co je pro ně nebezpečné, co nejrychleji vyvolejte zvracení. Podat můžete zředěný 2% peroxid vodíku nebo dát kočce na kořen jazyka hořčici. Podávat můžete také černé uhlí. Každopádně vždy je dobré kontatovat veterináře , říct mu kolik a čeho kočka snědla, aby zvolil odborně správný postup.

Jedovaté květiny a rostliny pro kočku
Máte domov plný zeleně? Nejlépe si ještě před příchodem kočky důkladně zjistěte, jestli náhodou nepěstujete rostliny, které jsou pro ně jedovaté.  
Nejběžnější doma pěstované rostliny a květiny jedovaté pro kočky: aloe vera, begonie, břečťan, difenbachie, dracena, fikus, kala, amarylis, brambořík, monstera, pelargonie, rajčata (zelené části), tchýnin jazyk, tulipány, vánoční hvězda, orchidej a další.
Snažte se proto všechny jedovaté rostliny dát z kočičího dosahu, obzvlášť pokud víte, že vaše kočka ochutná opravdu všechno. Pořiďte jí raději kočičí trávu, díky které si kočka vyčistí trávicí trakt a získá vitamíny. Můžete ji koupit nebo doma vypěstovat ze semínek.
Pozor nejen na pokojové květiny pěstované doma, ale také na donesené kytice z řezaných květin, které jsou často složené z tulipánů, lilií nebo orchidejí, a pro kočky jsou velmi lákavé. 


Foto: Pexels.com