V posledních dnech plní lék ivermectin titulní stránky novin kvůli jeho použití při léčbě covidu. Tato pozornost nás přivedla na závažné téma, o kterém se moc neví. Některá antiparazitika, včetně medializovaného ivermectinu, totiž mohou být pro některá plemena psů smrtelně nebezpečná. Na vině je mutace genu MDR1.
Zejména pokud máte kolii, šeltii, australského ovčáka či dlouhosrstého vipeta, potom si dávejte velký pozor na výběr antiparazitik. Nebezpečí představuje také požírání trusu hospodářských zvířat. Psa je vhodné nechat u veterináře otestovat na mutace genu MDR1 (nabízí například Vetcentrum). Pokud je test pozitivní, neměly by mu být podávány žádné pro něj rizikové láky. To jsou např. makrocyklické laktony, oktadepsipeptidy, které působí jako širokospektrální antiparazitika (Ivermectin, Doramectin, Eprinomectin, Milbemycin, Moxidectin Selamectin, Emodepside). Nebezpečná mohou být i různá analgetika, sedativa a cytostatika nebo lidské léky (např. Immodium - přípravek proti průjmu). S výběrem vhodného antiparazitika se proto poraďte s veterinářem a sami psovi neordinujte žádné léky.
Pozor při odčervování koní a hospodářských zvířat
Zvýšené riziko je u psů, kteří jsou v kontaktu s koňmi, ovcemi apod. při jejich odčervování. Až smrtelná reakce hrozí v případě, že pes pozře trus zvířete odčerveného některou z rizikových látek. Psy s prokázanou mutací MDR1 genu je tedy nutné držet v izolaci od koní či jiných hospodářských zvířat, která byla v nedávné době odčervována. A to minimálně po dobu několika dnů.
Co je to mutace genu MDR1?
Jedná se o vadu v genu označovaném MDR1 (multidrug resistence gene). Tento gen kóduje protein P-glykoprotein, který má v organismu na starost odvádění léků a toxinů z mozku do krve. Pes s mutací genu MDR1 nemá správnou funkci odvádění toxinů a léků z mozku, což může mít za následek abnormální neurologické příznaky. Přecitlivělost na určité látky působí neurotoxicky a vyvolává neurologické potíže, jako jsou poruchy koordinace, pohybu, chvění, zvracení, dezorientace, ochrnutí a dokonce i smrt. Pokud u psa nastala otrava, musíte ho neprodleně dopravit k veterináři. Ten může zvířeti díky vhodné terapii pomoci zmírnit příznaky, ale výsledek je nejistý. Hodně záleží na velikosti psa a množství podané látky.
Mutace MDR1 byla primárně identifikována u pasteveckých plemen psů, jejich příbuzných a kříženců těchto plemen.
Psí plemena s přibližnou frekvenci výskytu MDR1 mutace:
Kolie 70 %
Dlouhosrstý vipet 65 %
Australský ovčák 50 %
Miniaturní australský ovčák 50 %
McNab ovčák 30 %
Silken windhound 30 %
Anglický ovčácký pes 15 %
Šeltie 15 %
Německý ovčák 10 %
Smíšená plemena ovčáckých psů 10 %
Smíšená plemena 5 %
Bobtail 5 %
Border kolie <5%
Zdroj: https://www.genomia.cz/cz/test/mdr1/
Foto: pixy.org
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.