Čím méně srsti, tím větší riziko vzniku spálenin. Zvlášť naháče byste měli v létě pravidelně mazat ochranným krémem. Ale i krátkosrstí psi mají na svém těla místa s řídkým ochlupením, která mohou být vystavena nadměrnému slunečnímu záření.
Sluncem spálená pokožka není jen bolestivá, ale navíc se zvyšuje riziko rakoviny kůže. Při pobytu na slunci se zhoršují i některá kožní nemocnění (např. lupus erythematosus). Proto se trocha péče vyplatí, zvlášť pokud máte náchylné plemeno. Vyhýbejte se pobytu na slunci v nejvyšším horku kolem polední hodiny a vždy se postarejte, aby mohl pes do stínu.
Nejnáchylnější místa
Nejvíce ohroženy jsou špičky uší (hlavně pokud jsou uši vzpřímené), břicho a genitálie, čenich, oční víčka, oblast kolem tlamy. Někteří plemena podléhají většímu ohrožení spálením než jiná. Nejohroženější jsou samozřejmě naháči. Kromě naháčů jsou nejnáchylnější krátkosrstá a světlá plemena (např. dalmatinové, bílí bulteriéři, američtí staffordshirští teriéři, bílí boxeři, vipeti, bíglové, foxteriéři) nebo plemena s játrovou barvou nosu (např. australský ovčák, maďarský ohař).
Používejte ochranný krém
Existují speciální ochranné krémy určené pro psy a kočky. U bezsrstých plemen aplikujte na celou pokožku (obzvlášť citlivá jsou světlá místa kůže) u ostatních psů na oblasti s řídkou srstí (špičky uší, břicho atd.). Nezapomínejte ani na čenich. Pro maximální ochranu krém aplikujte každé dvě hodiny. Lze využít i krémy určené pro lidi s citlivou pokožkou s ochranným faktorem 15 a více. Vybírejte raději mezi přírodními produkty. Dávejte si pozor, aby krém neobsahoval oxid zinečnatý, který je pro zvířata toxický. Alternativou ochrany před sluncem jsou velmi lehká a prodyšná trička ve světlých barvách.
Neholte psa na léto
Tím, že psa oholíte, zbavíte ho jeho přirozené ochrany před sluncem. Zvlášť u bílých jedinců s růžovou pokožkou je to nebezpečné. Pokud máte psa oholeného například po operaci, místo zakryjte (například bavlněným tričkem) nebo okolí důkladně namažte.
Co dělat, když se spálí?
Spáleniny od slunce doprovází zčervenání kůže, které ovšem nemusí být vidět. Pes je citlivý na dotek, někdy může mít i zvýšenou teplotu. Dobrou zprávou je, že spáleniny nejsou zpravidla životu nebezpečné a brzy se zahojí. Nejjednodušší úlevou je postříkání chladnější vodou z rozprašovače. Pomáhají také zklidňující krémy nebo spreje s obsahem aloe vera. Psovi dopřejte klid ve stínu. Při podezření na vážnější spáleniny se poraďte s veterinářem.
Fotka od commitment_coaching z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.