09.03.13 Výchova a výcvik

Praktický tip na cvik – zavírání dveří

Také váš pejsek rád prochází z místnosti do místnosti a nechává za sebou dveře dokořán? Zvlášť v zimě to může být ve starších domech poměrně nepříjemné, když kvůli tomu„táhne“ z nevytopené předsíně… Naučte ho jednoduchý trik a spokojenost bude na obou stranách.

 

Otevřít dveře není pro většinu psů vůbec žádný problém, jednoduše prostrčí čumák a celé tělo otvorem a vejdou. Ale co potom, když je pes v pokoji? Vstanete pokaždé, abyste dveře zavřeli? Pokud vás to už nebaví, jednoduše svého psa naučte zavírat.

 

Jak na to?

Stoupněte si se psem v místnosti za lehce pootevřené dveře. V ruce držte nějaký lákavý pamlsek – u dveří ve výši čenichu psa. Jakmile se pes dveří dotkne čenichem, odměňte ho (pokud používáte klikr, tak klikněte a dejte mu pamlsek). Můžete také potřít dveře trošičkou paštiky, uvidíte, jak ho to bude motivovat.

 

Když se pes několikrát za sebou dotkne čenichem dveří, přestaňte klikat. To psa povzbudí, aby se do dveří opřel trochu silněji, možná se pak pohnou už o pár centimetrů. Pojmenujte tento úkol „zavři dveře“. Povel vyslovte pokaždé, když se pes čenichem dveří dotkne a ty se pohnou.

 

Postupně dávejte odměnu (klik a pamlsek) jenom tehdy, když se dveře skutečně zavřou. Tento úkon opravdu pořádně procvičujte.

 

V tuto chvíli musíte naučený povel spojit se skutečnou situací. Vyjděte proto se psem z místnosti, váš čtyřnohý mazlíček přitom jde za vámi. Do místnosti se vzápětí vraťte a přilákejte ho pomocí pamlsku ke dveřím. Po vstupu do místnosti se tedy ihned musí otočit o 180 stupňů. Nyní je ve správné pozici, aby mohl do dveří strčit čenichem, zatímco vy říkáte povel „zavři dveře“. Odstup mezi vámi a psem, když vstupujete do pokoje, pozvolna zvětšujte.

 

Teď už z místnosti nevycházejte, ale zůstaňte stát poblíž dveří. Pes je ve druhé místnosti a vy na něj zavolejte, aby vešel dovnitř za vámi, pak ho vyzvěte, aby dveře zavřel. Tento úkol pravidelně trénujte. A velice pozvolna se vzdalujte od dveří. Po pár dnech už můžete na psa volat z pohovky nebo postele, aby šel dovnitř a zavřel za sebou dveře. Nezapomeňte ho i za naučený povel občas odměnit, aby byla spokojenost stále na obou stranách :-)

 

Zdroje: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011, www.grada.cz