31.01.18 Útulky

Představení spolku Cat World z.s.

Na otázky odpovídá Jana Beranová

Představte čtenářům váš útulek. Kdy byl založen a jak funguje? Kolik v něm máte kočiček?
Spolek Cat World z.s. vznikl v srpnu 2016. Není to klasický útulek, ačkoliv máme a budeme mít dost potřebných koček přímo v naší péči, v tzv. domácích depozitech (běžných domácnostech). Průměrně pečujeme o zhruba 40 kočiček, v roce 2017 jsme jich do dočasné péče přijali celkem 86, od počátku naší činnosti už to bylo více než 120. Většina našla nové domovy. Depozita máme momentálně v Praze, u Berouna a na severní Moravě v Bílovci. Hlavní cíle naší činnosti jsou v podstatě čtyři. Prvním je přímá péče o kočky bez domova - přijaté kočičky léčíme, kastrujeme, případně ochočujeme, a hledáme jim nové domovy. Dále je to materiální a finanční pomoc neorganizovaným „soukromníkům“, kterým není osud koček na ulici lhostejný a kteří jim v terénu aktivně pomáhají. Tito lidé své aktivity dotují ze svých, často nepříliš vysokých příjmů. Cat World z.s. se jim snaží pomáhat jednak přímo (materiálně či finančně) nebo propagací a organizací sbírek či aukcí. K tomu využíváme naše transparentní účty a řádně ohlášenou veřejnou sbírku. Tím umožňujeme těmto lidem žádat o pomoc veřejnost legálně, bez rizika, že se dostanou do potíží například s finančním úřadem. Dárcům zase poskytujeme záruku, že jejich dary budou transparentně využity pro daný účel. Podobným způsobem chceme pomáhat i majitelům zvířat, kteří se ocitli v životní tísni a nemohou se o své milované zvíře beze zbytku postarat, například mu zaplatit nutné nákladné veterinární ošetření. Pomáháme také hledat trvalé domovy kočičkám zachráněným z ulice, které mají dobrou šanci se v domácím prostředí adaptovat. Kastrace jsou pro nás dalším velmi důležitým tématem, považujeme je za jediný skutečně funkční a koncepční způsob pomoci toulavým kočkám, který má šanci vyřešit problém na globální úrovni. Většina utrpení toulavých koček totiž pochází právě z toho, že jsou u nás přemnožené a nakládá se s nimi proto jako s plevelem. Čtvrtým cílem je pak osvěta veřejnosti ohledně situace koček v České republice, správné péče o kočky atd. Všechny aktivity spolku financujeme pouze z darů.

Stíháte kromě péče o kočky i něco jiného? Jak probíhá váš běžný den?
Náš spolek nemá žádné placené zaměstnance. Všichni, kdo pro něj pracují, ať přímou péčí o kočičky či formou shánění financí, inzerce, propagace, komunikace se zájemci o adopci atd., to dělají ve svém volném čase a zadarmo. Všichni máme svá běžná občanská povolání. Snažíme se žít i „normální životy“, věnovat se rodinám, přátelům, koníčkům a vlastním zvířátkům -  někdy to ale není snadné, kočiček, které potřebují pomoci, je všude příliš mnoho. Ti, kdo se o kočičky starají v depozitech, velký podíl ze svých „běžných dnů“ stráví úklidem, krmením a cestami do veterinární ordinace. Ti, co zajišťují finance, inzerci, adopce a nutnou byrokracii, je pak tráví hlavně u počítače a telefonu.

Překvapily vás nějaké kočičí osudy?
Bohužel smutných kočičích osudů jsme viděli tolik a v tolika podobách, že už nás snad žádný nepřekvapí. Snažíme se je ale obracet v lepší. Poslední dobou se hodně množí případy „nechtěných dědictví“, koček po zemřelých starších majitelích, o které pozůstalí nestojí. Chovají se k ním často velmi krutě, neváhají je vyhodit na ulici ze zděděného bytu, který chtějí pronajmout či prodat, nebo uvažovat o utracení. Ta naprostá lhostejnost k živému tvorovi, kterého milovala jejich zesnulá matka, otec, dědeček či babička nás překvapovat asi nepřestává.

Slýcháte nějaké předsudky a mýty ohledně útulkových koček? Jsou pravdivé?
Slýcháme jich mnoho. Například, že kočky z útulků jsou nemocné, neodhadnutelné, nezvyknou si doma, nejsou přítulné... Kočky jsou osobnosti a každá je jiná, každá má jinou historii, zkušenosti a povahu. Klíčem k úspěchu je vybrat vhodnou kočku k danému člověk a do daného prostředí. I plaché kočky se dají proměnit v postelové mazlíky, je potřeba ale dostatek času a hlavně trpělivosti. Většina kočiček dříve živořících venku je vděčná za bezpečí, teplo domova a plnou misku a velmi dobře a rychle se adaptuje i na život v bytě. Velmi rozšířenou pověrou je, že aby si kočka zvykla, musí přijít do domácnosti jako kotě, ideálně co nejmenší. To je naprostý nesmysl, dospělé i vyloženě staré kočky s tím nemívají problém, pokud je domov dobrý. Další smrtelně nebezpečnou pověrou je, že kočka nikdy nespadne z výšky a pokud ano, nezraní se. Kočky padají z oken i balkónů a důsledky bývají fatální. Proto všem majitelům kočiček doporučujeme do oken a na balkony bezpečné sítě. Co se týče zdraví, tak kočičky z ulice samozřejmě přijímáme s různými zdravotními problémy. Při velkém množství koček se různé infekce pochopitelně snadno šíří a nesnadno léčí. To může být problém zejména větších útulků s nedostatečnou karanténou a veterinární péčí. Proto je důležité si organizaci, ze které chci adoptovat zvíře, dobře prověřit. Pro nás je zdraví našich kočiček naprosto zásadní. Proto přijímáme jen tolik zvířat, o která se dokážeme bez kompromisů postarat. Kočičky u nás procházejí řádnou karanténou, léčbou, testováním na smrtelné nemoci FeLV a FIV a následně očkováním. Kočky propouštíme do adopce dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí zdravé. Pokud mají nějaké trvalé zdravotní problémy o kterých víme, noví majitelé jsou předem informováni. Samozřejmě kočičky mají neznámou historii a všechno o nich nikdy vědět nebudeme, je proto nutno počítat i s možností, že se nějaký skrytý zdravotní problém může časem objevit. To ale není specifikum koček z útulku.

Prověřujete zájemce o zvíře?
Ano, co možná nejdůkladněji. Někteří lidé jsou tím pohoršeni, tvrdí totiž, že máme být přece rádi, že někdo dá kočce domov a že nemáme právo nikoho „lustrovat“ a ptát se na osobní detaily. S tím zásadně nesouhlasíme. Kočičky zachraňujeme ze špatných podmínek, věnujeme jim mnoho času, energie i finančních prostředků a to vše s cílem, aby našly nový trvalý domov a měly se v něm dobře. Nejde jen o to se kočky rychle zbavit, aby bylo místo pro další, cílem je najít pro ni ten nejlepší domov. Při výběru zájemců je pro nás důležitá řada věcí, v první řadě to, zda se vybraná kočička hodí do nabízených podmínek. Mnoho problémů totiž vzniká kvůli tomu, že lidé vybírají zvířátko hlavně podle vzhledu a věku a nezvažují jeho povahu. Důležitá je pro nás také motivace k pořízení kočky a očekávání zájemce. Někdy zjistíme, že se dotyční lidé nehodí pro žádnou kočku, protože mají naprosto nereálné (a nezměnitelné) představy o tom, co to znamená kočičku chovat. Předchozí zkušenosti s chovem kočky pro nás nejsou podmínkou. Stačí, když je nový majitel otevřené mysli a nechá si poradit. Důležitá je pro nás stabilita nového domova.

Stává se často, že lidé vrací adoptovaná zvířata zpět?
Snažíme se, aby se to dělo co nejméně, protože je to vždy traumatický zážitek, nejen pro zvíře, ale i pro nás. Nelze se tomu ale vyhnout a občas se to stává. Jedním z důvodů bývá, že kočička se špatně snese s jinými zvířaty v domácnosti – často je to ale z důvodu malé trpělivosti majitele a nedostatku času. Sžívání koček může trvat týdny i měsíce. Dalším častým důvodem je změna životních podmínek (stěhování apod.) a pak také nesplněné představy (např. kočka líná, mňouká, skáče na linku...).

Co by měl potenciální zájemce dopředu promyslet?
Zájemci musí počítat v prvé řadě s tím, že pořízení kočičího kamaráda je závazek na mnoho let (kočky se dožívají při dobré péči běžně 15 a více let), „provoz“ kočky něco stojí a kočka není věc, která se odloží např. po rozchodu s partnerem, narození dítěte, změně zaměstnání nebo při stěhování. Samozřejmě mohou nastat opravdu vážné nepředvídatelné důvody, v takových případech pomáháme situaci řešit. Dále je nutno mít na paměti, že kočka není plyšová roztomilá hračka, která bude jen vrnět a nehnutě zdobit váš gauč, ale je to individualita, která má svou hlavu a nálady, potřebuje vaši pozornost a čas, nedá se obvykle dokonale vychovat a také, že produkuje hovínka a pouští chlupy, případně může něco poškrábat, shodit či zničit. Zároveň je to tvor inteligentní, citlivý, vděčný a milující a neobyčejně krásný, dovede pobavit i utěšit.

Když se dostane kočka k vám do útulku, za jak dlouho může být adoptována novými majiteli?
Pokud nemá závažné zdravotní problémy, čeká ji nejméně 2-3 týdny karanténa, během které je postupně odčervena a testována. Následuje kastrace, pokud to věk umožňuje, a očkování. Všechny tyto úkony od sebe musí mít minimální odstup, takže celkem to dává alespoň 6 týdnů, spíše je to o něco déle. Pokud je kočička hodně plachá, snažíme se ji před adopcí také co nejvíce „vymazlit“.

Co považujete za největší problém útulků obecně?
Nedostatečnou kapacitu a finance. Kvůli nezodpovědnému přístupu lidí ke kočkám, nekastrování, je koček bez domova příliš mnoho a zařízení, kde by se jim dostalo pomoci, je málo. Obce, které by ze zákona měly situaci řešit, ji často zcela ignorují a péče o zvířata bez domova padá na bedra soukromých neziskových organizací. Povědomí o problému ve společnosti je malé a s tím souvisí i malý zájem dárců a sponzorů ve srovnání s jinými oblastmi charitativní činnosti. S nedostatkem finančních prostředků se pak pojí i problémy s přeplněností a špatnými zdravotními podmínkami v některých útulcích. Problémem je i malý počet dobrých zájemců o adopce – mnoho lidí např. odmítá za kočku platit adopční poplatek (který ani nepokryje náklady za základní veterinární péči) a raději si vezme kotě od nezodpovědných sousedů, kteří mají nekastrované kočky a každý rok koťata.

Co vám naopak dělá největší radost?
Největší radost nám dělají spokojené kočky a šťastní majitelé. Fotografie, videa a pozdravy našich dřívějších svěřenců z domovů jsou pro nás největší odměnou za naši práci.

Jak lidem vysvětlujete výhody kastrace?
Kastrace je při řešení neutěšené situace kočičí populace naprosto zásadní. Kočka nepotřebuje mít koťata, jak praví další rozšířený mýtus, ani ze zdravotních, ani z psychických důvodů. Kočce nechybí mateřství ani sexuální touhy. Kastráti žijí spokojené dlouhé životy. Koček na ulici je příliš mnoho, každý rok rozená koťata žijí často smutné krátké životy plné hladu, bolesti a utrpení. Kočky pravidelně rodící umírají vyčerpáním často v nízkém věku. Přemnožené kočky jsou terčem nevole až nenávisti mnohých lidí, jsou vyháněny, tráveny, týrány. V útulcích tisíce koček marně čeká na domov. I kočku trvale žijící v bytě bez kocoura je třeba kastrovat (s výjimkou chovných koček v chovatelské stanici), neboť opakované mrouskání kočku vyčerpává fyzicky i psychicky a může mít za následek i vážné problémy zdravotní (cysty, záněty dělohy...). Nekastrovaní kocouři nejenže plodí další nechtěná koťata a obtěžují značkováním a agresivním chováním, ale také se více toulají a perou a jsou tak výrazně více ohroženi riziky infekčních chorob a zranění.Prosíme, KASTRUJTE! Kastrovat lze bezpečně už od 3 měsíců věku kotěte, není třeba čekat na mrouskání či značkování.

Jakým způsobem mohou lidé pomoci?
Lidé nám mohou pomoci finančním příspěvkem, materiálními dary (např. krmivo, stelivo, čistící prostředky..), dražbou nebo věnováním věcí do některé z našich aukcí, které běží například zde:  https://www.facebook.com/groups/pomahejme/, sdílením našich příspěvků na sociálních sítích, a samozřejmě adopcí některé kočičky. V Praze v fitness Energym se také můžete zúčastnit každou sobotu od 10 hodin cvičení – kruhového tréninku „pro kočky“ s Monikou Šlosrovou. Výtěžek jde beze zbytku na krmení pro kočičky bez domova. Více zde: https://www.facebook.com/groups/1584876685117128/

Můžete se se čtenáři podělit o nějaké zajímavé příběhy vašich nalezenců?
Příběhy našich svěřenců jsou spíše „obyčejné“ a stále dokola se opakující – koťata narozená divoké kočce, nechtěná koťata odhozená do popelnice, do lesa, u statku, ven vyhozené nechtěné živé dárky či obtížné dědictví, kočičky zatoulané a ztracené, kočky odebrané lidem, kteří nezvládali péči ani o sebe, natož o zvíře... Ve většině případů jejich celé osudy ale neznáme. Někdy bychom si přáli, aby kočka měla USB port, ze kterého by bylo možné stáhnout si záznam jejího předchozího života. Asi by to bylo poutavé, ale smutné čtení.

Aktuality z útulku a nabídku kočiček naleznete zde:
https://www.facebook.com/catworldCZ/

Samostatná FB skupina Depozita Kočičí dům u Mourečka:
https://www.facebook.com/groups/umourecka/

telefon: 724 537 411
e-mail: cat-world@seznam.cz