20.08.21 Život s kočkou

Přehnaná čistotnost

Kočky jsou velmi čistotná zvířata. Péči o srst věnují důkladnou pozornost, olizují se po jídle, mazlení, ale i v konfliktních situacích, protože je to uklidňuje. Někdy se však toto chování může vystupňovat natolik, že se v srsti vytvářejí holá místa. 

Mezi běžnou očistou a nadměrnou péčí může být tenká hranice. Je důležité, aby majitel svou kočku dobře znal a včas si všiml, že se jeho mazlíček ve zvýšené míře olizuje. Někdy lze zpozorovat i vytrhané chomáče chlupů. Bohužel většinou však toto problémové chování nastupuje nenápadně a je to spíš plíživý proces. Jasnou známkou obtíží, která upoutá pozornost, je výrazná změna srsti. Proces postupuje od řídnutí srsti, které nemusí být na první pohled patrné, po strniště, holá místa a později se tvoří až celé oblasti bez srsti a mohou se objevit i defekty kůže. Co se týče chování, lze pozorovat intenzivní olizování, od kterého se kočka skoro nedá odradit. 

Postižená místa a příčiny 
Nejčastěji se holá místa objevují v oblasti břicha, na vnitřní straně stehen, ale i ve slabinách, někdy v dolní části zad a vnější straně stehen. Ztráta srsti za ušima nebo na zádech způsobená opakovaným, silným škrábáním zadníma nohama, je obvykle reakcí na kožní parazity. Co dělat, pokud objevíte, že má váš mazlíček problém? Pro objasnění příčin potíží je nezbytná veterinární prohlídka. Může se jednat o důsledek invaze parazitů, alergii na bleší kousnutí, ale i další onemocnění, která jsou spojená se svědivostí, a proto vyvolávají častější olizovaní postižené oblasti. Někdy může mít kočka nějaké zranění, které není na první pohled patrné, nebo kožní onemocnění, bakteriální nebo plísňovou infekci nebo metabolickou poruchu, jako je hypertyreóza. Olizuje-li se častěji na pohlavních orgánech nebo v okolí konečníku, může jít o zánět dělohy, močové kameny či zažívací potíže. Kočky mohou mít alergie na nějakou složku krmiva nebo nějaký alergen v prostředí. Hektické olizování může mít také neurologické příčiny. Toto chování se někdy může vyvinout v nepříjemnou poruchu chování. Nadměrnou péči o srst ale může způsobit také stres, například když z domácnosti odejde oblíbený člen, když se kočce omezí volný pohyb, na který byla zvyklá, nebo příchod druhé kočky, dítěte, přestěhování apod. Všechny kočky mohou trpět stresem, když se nudí nebo jsou úzkostné. Kočku totiž čištění srsti uklidňuje. Když se olizuje, uvolňují se jí endorfiny, což jsou přirozené neurotransmitery, které jí pomáhají cítit se dobře.  

Jak kočce pomoci? 
Po aplikaci antiparazitik nebo vyléčení organických příčin je nutné zredukovat stresové faktory. Pokud jste náhodou svědky nadměrného olizování, kočku za to netrestejte. To by vyvolalo pouze další stres a mohlo by to problém ještě zhoršit. Přemýšlejte, zda jste kočce nedělali změnu v jídelníčku, nebo se u vás doma něco nepřihodilo, co by mohlo fungovat jako spouštěč. Podezření na alergii konzultujte s veterinářem. Vsaďte na terapii hrou, která je také skvělým prostředkem ke zmírnění stresu. Hry pomůžou vybudovat sebevědomí vašeho mazlíčka. Nejlepší jsou interaktivní hry, například s pomocí udic nebo laserového ukazovátka. K uvolnění stresu mohou pomoci feromony (např. Feliway), hračky s šantou kočičí nebo kozlíkem lékařským. Stres vyvolaný nudou nebo uzavřením zmírníte tím, že poskytnete kočce více podnětů. Vhodná je například soustava škrabadel a odpočívadel, kde bude mít kočka dobrý výhled. Ale i skrýší, kde se bude cítit bezpečně a bude mít svůj potřebný klid. Je-li stres vyvolán druhou kočkou, nesnažte se o jejich násilné sbližování. Ideální je problém konzultovat se zvířecím psychologem, který vám poradní vhodnou terapii, doporučí i doplňky, například Bachovy esence apod.

Tipy: Kočce můžete na zlepší stavu srsti koupit i různé doplňky
Beaphar LAVETA pro kočky na srst - Doplňkové krmivo pro kočky ve formě kapek, které jsou speciálně vyvinuté pro podporu, lepší kondici a vzhled srsti. 

CANVIT cat BIOTIN - Komplex vitamínů a organicky vázaných minerálů pro podporu zdravého stavu kůže, srsti a rohoviny drápků. Komplex živin obsažený v Canvit Biotin zabezpečuje regeneraci kůže a tvorbu bohaté a lesklé srsti nezbytné pro perfektní vzhled nejen u výstavních koček. 
https://krmeni.cz/canvit-vitaminy-pro-kocky/canvit-cat-biotin

NEKTON kočka H - Vitamínový doplněk pro zlepšení kvality srsti a kůže pro všechna plemena koček zajišťuje nádherně lesklou srst a preventivně působí proti kožním problémům, nežádoucím změnám na kůži a srsti. 

Foto: Maxpixel.net