Pro kočku jsou lidé stálým a pohotovým zdrojem potravy. To v podstatě znamená, že v určitém smyslu plní člověk úlohu kočičí mámy a v kočce se tak upevňuje status kotěte. A kde je potrava, tam má kočka svůj domov…
Kočky jsou ze své přirozenosti lovkyně malé kořisti (rejsci, myši), což znamená, že opakovaně přijímají malé dávky potravy. Pokud mají volný přístup k plné misce, chodí se občerstvit 10 až 20krát denně. Lidé však kočky většinou krmí 2krát denně.
Kotěti je třeba rozdělit potravu na šest maličkých denních porcí. Například desetitýdenní kotě se krmí 4 až 6krát za den, šestiměsíční kotě 3krát denně asi do jednoho roku, pak 2krát denně. Ranní porce bývá menší, hlavní jídlo servírujte v podvečer kolem 18-19 hodiny, kdy jsou kočky nejaktivnější (je vhodné pravidelně dodržovat hodiny krmení). Staré kočky se krmí menšími porcemi 3krát denně. Určitě není nutné zařazovat jednou týdně hladovku, na co byste však neměli zapomínat, je travička (například rostoucí oves, šáchor aj.). Tu by měla mít kočka k dispozici, aby se zbavila chlupů v žaludku, které by jí mohly jinak způsobit střevní ucpávku. Pokud bude kočka po „pasení“ zvracet, je to normální, zbavuje se tak chlupů, které spolykala, a předchází tak tvorbě trichobezoárů (pomáhají i speciální pasty).
Potřebné bílkoviny
Možná vám přijde, že vaše čtyřnohá společnice vlastně jen jí a spí. Nedivte se, kočka si může dovolit tolik spánku jen díky tomu, že přijímá lehkou potravu s vysokým obsahem proteinů. Spánkem mimo jiné snižuje také stres… Jenže pro ledviny vysokoproteinová dieta znamená nepřetržitý příval produktů metabolismu - pravděpodobně i proto je selhání ledvin jednou z hlavních příčin úmrtí koček. Ale ať vás ani nenapadne dělat z koček vegetariánky! Kočky ke svému životu potřebují potravu bohatou na bílkoviny, jelikož získávají energii spíže metabolizací proteinů a tuků než sacharidů. Výrobci kvalitních kompletních krmných směsí – granulí - poskytují správný mix všech nutných látek v dobrém poměru. Nezapomínejte ale na to, že přijímá-li kočka suché krmení, musí také dostatečně pít. Pokud nevypije alespoň 2 decilitry denně, bude mít příliš koncentrovanou moč, což může přispívat k tvorbě močových krystalů a následnému poškození ledvin.
Pokud krmíte kočku masem, nezapomeňte ho nejdříve tepelně upravit, nebo přemrazit (alespoň 48h) kvůli prevenci nákazy cizopasníky. Vhodnými druhy masa jsou hovězí, telecí, drůbeží a rybí (pozor na kosti), podávat můžete také zvěřinu, občas vepřové (je tučné) a skopové maso.
Obezita
Jestli kočka krmení nedojídá, zmenšete jí porci, aby vytrávila. Velkou chybou je překrmování, protože obezita může potrápit nejen lidi, ale i domácí mazlíčky. Obvyklá denní dávka je 125 – 300 gramů potravy v závislosti na plemeni a aktivitě kočky. V případě že krmíte průmyslově vyráběnými krmivy, nezapomínejte číst etikety, tam naleznete kromě složení i informace týkající se dávkování. Například štíhlá aktivní plemena mají rychlejší metabolismus než plemena klidnější a zavalitá. Pokud je vaše kočička kastrovaná, vyvarujte se překrmování. Samozřejmě ne všichni kastráti mají sklon k tloustnutí, přesto buďte obezřetní. Například nadmíra pamlsků může přispět k nadváze.
Průzkumy provedené v USA odhalily, že až jedna třetina domácích mazlíčků trpí nadváhou. Pro zdraví to rozhodně není dobré - obézní kočky mají třikrát větší riziko úmrtí než kočky s optimální váhou. Hrozí jim nemoci srdce a cév, přetěžování kloubů či cukrovka, stejně jako lidem. Některé kočky nabírají na váze s věkem a poklesem aktivity, za nejrizikovější období je považován věk kolem 7 let života.
Je zřejmé, že hlavní příčinou obezity koček je překrmování (podáván nadměrných porcí, nadbytek pamlsků, příliš tučná potrava), dalším přispívajícím faktorem je velký nárůst množství koček držených pouze doma, což vede ke snížení aktivity (omezený prostor, nárůst nudy). Zkuste proto kočku povzbuzovat k pohybu – házejte jí míček, hrajte s ní různé hry, podněcujte ji k různým výskokům a loveckým hrám. Někdy pomůže, když v domácnosti žije více koček, které spolu podnikají nejrůznější honičky. Ovšem přítomnost další kočky některým jedincům vůbec nesedne. Někdy to může vést k většímu napětí a tendenci kočky k přejídání, zatímco některé kočky zase konzumují méně, než by potřebovaly. Pokud vaše kočička trpí nadváhou, poraďte se s veterinářem, který vám doporučí vhodné krmivo a úpravu režimu… Myslete na to, že podáváním kvalitního krmení v přiměřených dávkách přispíváte ke zdraví a dlouhověkosti svého kočičího mazlíčka.
Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta; Chov Koček, Marie Říhova, Grada, 2007
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.