18.12.17 Život s kočkou

Preventivní domácí kontroly

Věděli jste, že byste měli pravidelně kontrolovat zdravotní stav vaší kočky? Často tak můžete podchytit různá onemocnění a zabránit vleklým potížím.

Zdravá kočka je pozorná, čilá, s chutí žere, pečuje o svou srst a chová se normálně. Její srst je lesklá, oči, nos a uši jsou bez výtoku, čistý je rovněž řitní otvor. Každý majitel kočky by měl svou čtyřnohou svěřenkyni dobře znát, jen tak si všimne změny v jejím chování a vzhledu.

Na co se zaměřit?

V první řadě si všímejte celkového vzhledu srsti. U krátkosrstých koček by měla být přiléhavá a lesklá, při pohlazení vláčná, u dlouhosrstých kyprá a lesklá. Oči nesmějí být matné, zamlžené nebo nápadně zažloutlé či trvale slzící. Občasné ospalky v koutku jednoduše vyčistíte vatičkou namočenou v převařené vodě. Použít lze i speciální roztok. Pozorujte také stav mžurky (třetího víčka). Trvalé nebo velké posunutí mžurky do středu oka vyjadřuje zhoršený zdravotní stav. Objevuje se, například když je kočka dehydratovaná nebo když ji trápí nějaká infekce. Je to určitá forma varování, kdy je dobré kočku prohlédnout a pozorovat, zda žere a pije, není apatická, nemá průjem atd. Třetí víčko se občas přechodně posouvá, je-li kočka unavená, podrážděná nebo je vystavena ostrému světlu.

Zuby

Dále je potřeba pravidelně kontrolovat, jestli kočce nepáchne z tlamy nebo nemá-li ústní sliznice žlutavý nádech. Je vhodné zvykat kočku už od kotěte na pravidelné čištění zubu, což představuje prevenci proti nemocnění zubů a dásní. Není však mnoho koček, které by pravidelnou péči o zuby dobře snášely. U zubů se čistí především jejich vnější plošky, kde je usazeno nejvíc povlaku, který má za následek tvorbu zubního kamene. Existují kočičí zubní kartáčky, lze použít i kousek obvazu nebo plátna napnutého přes prst. K dispozici jsou také speciální zubní pasty pro kočky. Pokud se však už zubní kámen utvořil, je nutné nejprve ho nechat odstranit veterinářem, čištěním pak zabráníte tvorbě nového plaku.

Uši

Pravidelně kontrolujte také uši. Sledujte, zda se v nich netvoří zánět, nejsou-li napadeny roztoči nebo nejsou-li abnormálně špinavé a plné mazu. V uších se normálně tvoří žlutý maz, který může být trochu znečištěn prachem. Odstraňuje se kouskem vaty namočeným v jedlém nebo parafinovaném oleji či ve speciálním přípravku pro kočky. Vatový tamponek držte v prstech a čistěte jím jen tak hluboko, kam se dostaneme. Do hlubších partií nezasahujte! Nic se ale nemá přehánět. Nadměrné čištění je totiž jednou z častých příčin zánětu zvukovodu, proto by se do uší nemělo zasahovat v případě, že v něm nevidíte špínu a nadměrné množství ušního mazu. Podezřele příliš se špinící uši nechte prohlédnout veterinářem, zejména pokud je maz hrudkovitý nebo zapáchá. To by mohlo znamenat onemocnění.

Drápky

Další na řadě jsou drápky. Zkontrolujte, zda nezarůstají nebo nejsou-li poškozeny. Jestliže kočka chodí ven, není většinou třeba jí drápy stříhat, obrousí si je sama. Kočkám bytovým je nutné někdy drápky zkrátit. Jak na to? Kočku vezmete na klín, jemně přitlačíte loktem ke svému tělu kvůli dobré fixaci a uchopíte tlapku. Jemným tlakem na prst vytlačíte drápek z pochvy a při dobrém světle stříháte. Použijete buď speciální kleštičky pro kočky, nebo malé nůžtičky. Drápům se zkracuje jen hrot, abyste neporanili nehtové lůžko. Poznáte jej za dobrého světla, kdy růžové lůžko prosvítá drápem. Jeho poranění je bolestivé a kočka se pak procedury bojí. Někdy potřebujeme k fixaci druhého člověka. Kočku i kotě navykejte na manipulaci s drápy brzy, zpočátku i bez střihání. Zvířata jsou pak daleko klidnější.

Nechuť k jídlu a další projevy nemoci

Nezapomínejte zkontrolovat také řitní otvor. Pokud je odřený a začervenalý, poukazuje to na vnitřní parazity. Mnohdy začervená kočka taky „sáňkuje“. Sledujte také moč a stolici a chuť k jídlu. Nechuť bývá spolehlivým indikátorem nemoci. Někdy se nechuť k jídlu může zaměňovat s vybíravostí. To jednoduše ověříte tak, že kočce předložíte nějakou její oblíbenou pochoutku. Nechutenství může být způsobeno také stresem. Zamyslete se, jestli se v poslední době neudála nějaká změna, která by mohla kočku stresovat (příchod nového člena domácnosti, nového zvířete, stěhování apod.) V tom případě by mělo nechutenství odeznít. Jestliže kočka odmítá potravu déle než 24 hodin, je vhodné konzultovat situaci s veterinářem. Dalšími příznaky nemoci je netečnost až zalézání do tmavých úkrytů, zježení srsti, dále také absence péče o srst, nepravidelnost v močení a kálení, zvracení. Ale pokud kočka zvrací jen občas, může to být v důsledku vyvrhování spolykaných chlupů. Co je však jasným ukazatelem nemoci, je horečka.

Zdroje: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007

Kočky, kocouři a koťata, Albert Pintera, Práce

Foto: pixabay.com