24.04.10 Život s kočkou

Příběh kočky Růženky

Růženka se k nám dostala při jedné odchytové akci. Pochází z malé vesničky poblíž Slatiňan, kde zůstala opuštěná společně se svými kočičími kamarády. Patřila starší paní, která se odstěhovala do blízkého města a nechala tak devět svých kočiček (včetně Růženky) napospas osudu. Její kamarádka ze vsi však nebyla k jejich osudu lhostejná. Všimla si, že zůstaly opuštěné, proto se snažila všemožně sehnat pomoc, která ale v prvních dnech nepřicházela. Zoufalá paní však neztrácela hlavu a i nadále hledala pomoc za každou cenu. Když nás nakonec oslovila, zmínila, že kočičky byly několik dní bez jídla, proto jí doslova rvaly pytlík s krmením z ruky. Pokoušeli jsme se sehnat pomoc skrze starostu obce, ale jak už to chodí, bylo evidentní, že tudy cesta nepovede. Policie vstřícná také nebyla. Původní majitelka byla pryč a noví majitelé ještě nebyli zabydlení, situace sice ničím výjimečná, přesto pořádně zašmodrchaná. Protože však kočičkám hrozila otrava a další potíže, rozhodli jsme se při první příležitosti do Pardubického kraje zavítat osobně.

Cesta do Slatiňan byla dlouhá, ale nevyhnutelná. Na místě nás přivítala rozjasněná tvář velmi milé a paní, která se snažila od první chvíle snést nám modré z nebe. Bydlela sama bez dětí a bez manžela, ale společnost jí naštěstí dělalo několik kočiček. Byli jsme pozváni na kávu a dozvěděli jsme se různé příběhy, co v životě zažila a čím si prošla… Po dobré kávě jsme se vypravili na místo, kde se měly kočičky zdržovat. Všechny nám samozřejmě přiběhly naproti, Z původního počtu devíti jsme měli možnost vidět jich jen osm. Ten den se nám podařilo odchytit čtyři, doma jsme zjistili, že jsme přivezli samé holky - Rozárku, Pepinku, Barborku a starou kočičku Růženku. Tři očičky jsme časem umístili, Růženka však nadále zůstala u nás.

Když jsme odjížděli domů, "zoufalá" paní nám dávala instrukce a pravila: "Na tu tříbarevku dávejte pozor, je to stará babka, táhne jí na patnáctý rok". Vesničku poblíž Slatiňan jsme navštívili poté ještě 2x. Jednu cestu podnikl manžel Michal sám v rámci služební cesty, aby přivezl pro zbývající kočičky odčervovací prostředky a granulky. O víkendu jsme absolvovali společně druhou cestu, ale už jsme nebyli tolik úspěšní. Noví majitelé již obývali svůj dům a odchyt dalších kočiček nám byl sice povolen, ale značně ztížen. Prý si některé kočičky chtějí nechat, hlavně tedy kocourka, který kulhal. O veterině ale nechtěli ani slyšet, o kastraci a očkování také ne. Prostě nájme  nakonec nevydali a odchytávat dál nebylo možné.

Pár řádků bychom tedy rádi věnovali právě kočičí důchodkyni Růžence, která u nás v současné chvíli našla své štěstí. Růženka po příjezdu k nám zaujala hlavní pozici v karanténě. Při „vylodění“ z přepravky jsme zjistili, že je malinko objemnější, proto jsme pojali podezření, že budeme mít brzy přírůstky. Následující den jsme jeli na veterinu, kde jsme ji nechali zkontrolovat. Vyšetření však prokázalo, že žádná koťátka na svět nepřijdou, protože je to jen korpulentní starší dáma. Růžence se u nás zalíbilo, teplo a dobré krmení udělalo jednoduše své. Ač má pouhé dva zoubky, přesto chroupe granulky s přehledem a nadšením. Karanténní místnost těsně sousedí s garáží, ve které mají „kutloch“ v podobě okousaného gauče naše psí holky. Ty také při otevření dveří občas zvědavě nakukují dovnitř a sledují, kdo zase přišel nový a jak asi vypadá. Když tento pokus udělala dorůstající fenka Sára, byla od Růženky konfrontována hned mezi dveřmi. Chlupy lítaly a mnohem větší Sára brala rychle do zaječích. No nevadí, alespoň si psí holky opět uvědomí, že kočička se umí také bránit, když se cítí ohrožená.

Momentálně je Růženka zařazená do skupiny, která u nás zůstávají déle či trvale. Má výběh na zabezpečenou terásku, kam chodí odpočívat. Ráda si při svitu sluníčka nastavuje paprskům. Původně byla zařazená do skupinky starších a handicapovaných kočiček, ale tam se mezi sebou kočky moc nepohodly. Proto šla do skupiny, kde bydlí pouze jedna starší dáma jménem Ťapka, holky se mezi sebou občas sice poštěkají, ale tolerují se. A její ostatní kamarádi pochází z řad kočičí omladiny.


Růžence hledáme páníčka prostřednictvím virtuální adopce, pokud by se však našel svědomitý páníček, který by byl ochotný dát jí trvalý a vyhovující domov, ve kterém by mohla v klidu dožít, nebudeme samozřejmě proti.

Děkujeme!

 

Kristýna a Michal Kacálkovi + zvířátka z Vrbičan
O.S. Srdcem pro kočky
www.kocky-utulek.cz
www.srdcemprokocky.cz