03.05.21 Výchova a výcvik

Přines bačkory

Se psem si můžete užít spoustu legrace při „domácích pracích“. Samozřejmě tím nemyslíme, že by váš čtyřnohý kamarád pomáhal s luxováním, ale může vám přinést na povel různé předměty. Psi se rádi zavděčují a touží po pochvale a této vlastnosti lze jednoduše využít.

Psi jsou přirozeně zvědaví a nechtějí se celý den jen válet na gauči, kromě procházek v domácnosti rádi „asistují“ při různých činnostech. Zkuste je naučit pár triků, může vám to ušetřit trochu času. 

Přines bačkoru, ovladač...
V první řadě by váš pes měl ovládat povely „přines“ a „pusť“. Jak na to, se můžete dočíst třeba zde: https://krmeni.cz/vycvik-psa-povely-stekej-aport-a-zdolavani-prekazek-kladina-98226
Dále si rozmyslete, co chcete psa naučit přinášet jako první. Mohou to být bačkory nebo třeba dálkový ovladač k televizi. Ale pozor, neučte přinášet ovladač mladé psy, kteří všechno koušou. Začněte vašeho mazlíčka učit, jakmile vyroste z destruktivní fáze. V době, kdy psí výrostci vše rozkoušou, mějte raději dálkové ovládání na vyvýšené polici, aby se k němu nedostal. Kdyby ho prokousl, nejenže by to představovalo komplikaci pro vás, ale pes by se mohl poranit nebo se popálit o baterie. Také bačkory je lepší učit psa přinášet až v době, kdy má destruktivní období za sebou. Jak probíhá samotné učení? Nechte psa předmět, který má přinášet, očichat a položte ho na zem vedle něj. Můžete ho lehce ovonit pamlskem, když pochoutkou přejedete po předmětu. Tím psa předmět upoutá. Sedněte si dál od psa, ukažte na bačkory nebo jinou věc, kterou chcete přinést, a povzbudivým tónem zavelte. „přines bačkory“. Když je vezme do tlamy, řekněte „přines“ a ukažte mu oblíbený pamlsek, který držíte v ruce. Tím psa povzbudíte, aby došel s předmětem k vám a pustil vám ho do klína. Pochvalte ho, například „tak je šikovný“, aby si tuto větu spojil s tím, že má bačkoru vzít a pustit. Takto trénujte několikrát v kratších časových úsecích. Doba jednoho tréninku by neměla přesáhnout 10 minut. Přehlížejte nezdary, když se psovi naopak něco povede, pořádně ho chvalte a odměňujte. 

Přines vodítko
Protože psi milují procházky, jsou nadšení, když ví, že se jde ven. Toho můžete využít a naučit psa, aby si sám přinesl vodítko. Opět by pes měl znát povel „přines“  a „pusť“ a měl by být odrostlý destruktivnímu období, aby vodítko nerozkousal.
Vodítko ukládejte vždy na stejné místo. Ideálně na dostupné místo blízko vchodových dveří. Zeptejte se psa „Půjdeme ven?“. Následně ukažte na vodítko a řekněte „vodítko“. Povzbuďte ho, aby ho vzal do tlamy. Jakmile to udělá, zahrajte si s ním krátce přetahovanou. Dále řekněte „pusť“, odměňte ho a připněte mu vodítko k obojku. Až se budete příště chystat na procházku, podívejte se směrem k vodítku, ukažte na něj a povzbudivým tónem řekněte: „Půjdeme ven? Přines vodítko!“ Jakmile ho vezme do tlamy, zopakujte „přines vodítko“ a odměňte ho a pochvalte hned, jak vám ho přinese. A pak mu ho připněte k obojku. To je pro něj dvojití odměna, znamená to, že jdete ven na procházku. 

Zdroj: Arden Mooreová, Zdravý pes, tipy a triky jak zajistit vašemu psovi šťastnější život, Mladá fronta, 2016
Foto: Pixnio.com