16.03.12 Péče

Přípravky proti ektoparazitům a životní styl vašeho miláčka

Zatímco se jaro vkrádá do života většiny domácích zvířat, jejich majitelé se začínají pomalu rozhlížet, jak účinně bojovat proti hojné skupině blech, klíšťat, všenek a jiných nezvaných hostů…

 

Tito mnohdy mikroskopičtí ektoparazité dokážou znepříjemnit život jak zvířeti, tak i jeho páníčkovi. Právě teď nastává čas, kdy majitelé mohou prostřednictvím důsledné prevence zatočit s nezvanými hosty. Aplikace antiparazitických přípravků dokáže ochránit mazlíčka před uhnízděním nechtěného příživníka v jeho kožichu i několik týdnů či měsíců a zamezí tak nekonečnému svědění, drbání a zoufalému sténání. Prevencí ochrání majitelé nejen své mazlíčky, ale i sami sebe před onemocněním způsobené nákazou od parazitů.

Na trhu se objevuje celá řada prostředků od šamponů, obojků, sprejů, až po spot on pipety. Jak ale zvolit ten správný? Jedním kritériem je samozřejmě hmotnost zvířete, ale důležité je i prostředí, ve kterém se pes či kočka nejčastěji pohybují. „Polštářový miláček vyžaduje jiné schéma ošetření než pes, který se často pohybuje v lese, miluje vodu, nebo který žije ve smečce s ostatními psy a kočkami,“ říká MVDr.Gabriela Zelinková.

 

Pes městský

Psům žijícím ve městech, nebo převážně v domácnosti doporučují odborníci antiparazitické produkty ve formě spreje nebo spot on. Aplikaci těchto přípravků je nezbytné provádět pravidelně 1x měsíčně v měsících únoru až listopadu. „U městských psů by jejich majitelé neměli opomenout především důslednou prevenci i v místech, kde se pes často nachází. Parazité se rádi množí na teplých místech, jako je například psí pelíšek. Proto je nezbytné i tato místa ošetřit vhodným insekticidem a pravidelně prát pokrývky a polštářky,“ upozorňuje MVDr. Zelinková.

 

Pes zahradní neboli vesnický

Spot on i spreje lze využívat i v případě, že pes pobývá často na zahradě rodinného domku. Pro tento typ psů je velmi vhodný i velikostně univerzální antiparazitický obojek. MVDr. Gabriela Zelinková vysvětluje: „Obojky jsou pohodlným řešením pro všechny psy, kteří mohou pobývat venku. Nejsou však příliš vhodné pro zvířata, která žijí v domácnosti a jsou v úzkém kontaktu s dětmi. V takovém případě raději doporučuji volit formu ošetření moderní pipetou, tzv. spot on.“ Obojek je vhodné začít používat již v březnu, důležité je jeho nasazení zopakovat přibližně po čtyřech měsících – tedy v červenci a listopadu.

 

Pes dobrodruh, pes lovec, pes ve smečce

Pokud zvíře pobývá celoročně venku nebo s ním majitelé chodí často do volné přírody a hrozí mu nákaza od divokých zvířat, pak je pro něj vhodný například produkt Duowin Contact, který je třeba aplikovat pravidelně 1 x měsíčně od února až do listopadu. Účelný je také již zmíněný antiparazitární obojek. Pro psy žijící ve smečce s kočkami se hodí třeba přípravek EFFIPRO Dog, dostupný ve formě roztoku aplikovatelného na hřbet psa (spot-on) či spreje. Tento přípravek kočky lépe snáší. „Pokud váš pes miluje vodu - obecně platí, že je lepší aplikovat spot on přípravky, ideálně ne před koupelí ale až 48 hodin po ní. V případě, že má pejsek antiparazitární obojek doporučuji jej před koupáním sundat a po oschnutí zase nasadit,“ dodává MVDr. Zelinková.