11.01.14 Zdraví a nemoci

Připravte svou fenu na porod a kojení

Čeká vaši fenu v nejbližší době porod? Chcete, aby proběhl co nejlépe? Vyzkoušejte homeopatické léky. Jsou šetrné a účinné, nedochází k zatížení samice ani mláďat chemickými látkami a navíc pomohou zkrátit dobu porodu.

Actaea racemosa

Podává se na začátku, resp. v době, kdy se fena nebo kočka připravuje na porod, předložíme několik dávek. Ředění 9-30 CH.

Caulophyllum

Podává se na podporu stahů dělohy, můžeme střídat s lékem Actaea racemosa. Ředění 9 CH každých 15-30 minut.

China

Oslabení a vysílení dlouhým porodem. Ředění 15 CH každých 15-30 minut.

Arnica montana

Pomáhá při poranění porodních cest, otoku zevních pohlavních orgánů. Vhodný lék při prevenci a léčbě poporodního krvácení z dělohy. Ředění 15 CH 2-3krát denně.

Porod císařským řezem

Při porodu císařem podáváme homeopatické léky pro rychlejší zotavení po operaci, tím kočce nebo feně pomůžeme k rychlejšímu návratu do normálu a péči o mláďata.

Arnica montana

Hojení operační rány, prevence děložního krvácení. Ředění 15 CH 2-3krát denně.

Staphysagria

Podpora hojení řezné operační rány. Ředění 9-15 CH 2-3krát denně.

 

Phosphorus a Nux vomica

Oba tyto léky podáváme 5-8 hodin po operaci pro rychlejší a lepší odbourání narkotik. Několik dávek léku je vhodné podat i mláďatům. Ředění 9-15 CH po 30 minutách.

 

China

Lék, který se podává při ztrátách tekutin či krvácení při operaci. Rovněž je vhodný i pro rychlé zotavení a nastartování laktace. Ředění 15 CH několik dávek po operaci.

 

Opium

Podává se samicím, které jsou po narkóze malátné nebo mají zácpu. Vhodný i při malátnosti štěňat či koťat ovlivněných narkotiky. Můžeme podat také Carbo vegetalis 15 CH. Podáváme i mláďatům, která byla oživována.

 

Poporodní období a laktace

Také tvorbu a spouštění mléka lze dobře podpořit homeopaticky.

 

Pyrogenium

Lék se podává při opožděném odchodu placent, jako prevence hnisání, při zeleném nebo zapáchajícím výtoku. Ředění 15-30 CH 1-2krát denně.

 

Calcarea phosphorica

Tento lék je výborný na podporu tvorby mléka, obzvlášť u početných vrhů, aby nedocházelo k vysilování matky. Ředění 5 CH 1-3krát denně.

 

Ricinus communis

Lék je vhodný na podporu a spouštění mléka. Ředění 5 CH 1-3krát denně.

 

Lac caninum

Společně s předešlými léky se podává na podporu tvorby mléka. Ředění 5 CH 1-3krát denně.

Je důležité upozornit, že pro podporu tvorby a spouštění mléka je u všech těchto léků nutné dodržet ředění 5 CH. Pokud je potřeba z důvodu úhynu mláďat tlumit laktaci, podávají se shodné léky ve vysokém ředění 15-30 CH (podobně jako u falešné březosti, více zde).

 

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz