Stává se vám, že když chcete psa přivolat a připnout mu vodítko, tak váš mazlíček najednou neposlouchá? Nebojte se, neohluchl, nejspíš jen tuší, že se blíží konec procházky, což se mu ani trochu nelíbí…
Je to jednoduché, pokud budete psa přivolávat pouze v situacích, kdy pro něj končí „zábava“, příště už nemusí poslechnout. Uvědomte si, že je velmi snadné zošklivit nácvik přivolání a také použití vodítka. Jednou z nejčastějších chyb je, že psa přivoláte pouze na konci procházky, když mu chcete připnout vodítko. Pro psa to představuje znamení – pozor, už mě čeká jen nuda a cesta domů. Tento rituál totiž časem prokoukne a snaží se oddálit konec procházky, to znamená, že přivolání ignoruje a vydává se směrem od domova. Snažte se takovým situacím předejít. Psa často přivolávejte kvůli samým hezkým věcem (míček, pamlsek, hra), odměňte ho a zase mu poskytněte volnost. Přidělání vodítka spojte i s nějakou hrou, kterou má pes rád. Tím posílíte pozitivní vztah psa k vaší „prodloužené ruce“.
Jsem rychlejší
Pokud psa někdo v minulosti chytil za obojek, aby ho pak následně potrestal, může se mu to vrýt do paměti a příště už bude uhýbat, když se ho někdo bude snažit odchytnout. Na základě předchozích zážitků totiž získá dojem, že může být nebezpečné, když ho chce někdo přidržet za obojek. Bude pak ucukávat nebo odbíhat, aby ho nikdo nemohl chytit. Že psa nemá cenu honit, asi nemusíme zdůrazňovat. Ať se člověk snaží sebevíc, pes je prostě rychlejší… A když ho začnete pronásledovat, bude to brát spíš jako hru. Člověk se po pár minutách neúspěšného „lovu“ nejspíš naštve, což pes vycítí a odchyt pak může být ještě složitější. Důležité je zbytečně se nestresovat. Pes vaši nervozitu či naštvanost velmi rychle vycítí…
Zásadní je uvědomit si, že psa nikdy nesmíte potrestat, pokud k vám dobrovolně přijde. Spojil by si příchod=trest, což jistě nechcete. Proto si zapamatujte, že je špatné povel „ke mně“ používat jen proto, že chcete psa připnout na vodítko, protože tím ho vlastně za splnění úkolu „trestáte“. Jestliže má pes tendenci přibližovat se k vám spíše opatrně, či dokonce ucukává před vaší rukou, měli byste se zamyslet nad tím, co za tím vězí, co je příčinou takového chování. Pokud jste citlivému psovi po jeho opožděném příchodu dali na zadek, může se to projevit ztrátou důvěry! A ta se pak těžko obnovuje. Každý pes je individualita, okřiknutí a plácnutí, které jeden pes ani neucítí, může druhému způsobit „šrám na duši“. Při příštím neuposlechnutí znejistí a bude se bát vaší reakce, což může vést k tomu, že se k vám bude bát přiblížit…
Jak na to?
Snažte se, abyste při přivolání, tréninku a při přidělávání vodítka stáli uvolněně a rovně, můžete si také podřepnout. Na psa vlídně promlouvejte, buďte klidní a sahejte na něj zespodu. Můžete ho nalákat třeba na pamlsek. Jakmile vodítko přiděláte, dopřejte psovi něco oblíbeného, co má rád (hra, kousek sušeného masa). Nejúčinnější metoda přivolání je „vodítko“ psovi zpočátku vůbec nesundavat. Nemluvíme samozřejmě o krátkém klasickém vodítku, ale o několikametrové stopovačce, kterou pes tahá za sebou. Ta mu totiž poskytne volnost a zároveň bude vaším pomocníkem, když pes neposlechne. Jednoduše si ho přitáhnete a vysvětlíte mu, co povel „ke mně“ znamená. Především buďte důslední. Když povel jednou vydáte, trvejte na jeho provedení. Více se o přivolání dočtete například zde nebo zde.
Použitý zdroj informací: Karina Mahnke, Pes – základní výcvik Sedni, Zůstaň, Ke mně, vydalo nakladatelství Grada
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.