04.10.21 Zdraví a nemoci

Příznaky srdečního onemocnění u psů a koček

Pravidelné veterinární prohlídky jsou klíčovou součástí diagnostiky a léčby srdečních onemocnění. Uměli byste rozpoznat charakteristické příznaky srdečního onemocnění u svého mazlíčka? 

Kočky
Mezi příznaky srdečního onemocnění u koček patří obtížné/zrychlené dýchání, slabost, letargie, kdy se kočka se nechce pohybovat ani nemá chuť k jídlu. Nejzávažnějším příznakem jsou pak kolapsové stavy. Kočky v důsledku onemocnění srdce velmi zřídka kašlou. Normální klidová dechová frekvence koček se pohybuje mezi 15 a 30 nádechy za minutu. Dechová frekvence vyšší než 35 dechů za minutu, když je kočka v klidu nebo spí, by měla být konzultována s veterinárním lékařem. Nejčastějším onemocněním srdce u koček je hypertrofická kardiomyopatie neboli HCM. Je to primární onemocnění srdečního svalu, které způsobuje zesílení stěn levé komory a je považováno za „získané“, protože obvykle není přítomno při narození. Nejvíce postihuje kočky středního věku, častěji kocoury. Některá plemena postihuje častěji: ragdoll, mainská mývalí, devon rex, britská krátkosrstá, norská lesní, bengálská, perská... Ale nevyhýbá se ani „obyčejným“ kočkám. Kočky s klinicky významným strukturálním onemocněním srdce, mají téměř vždy srdeční šelest nebo jiné abnormální srdeční zvuky, které lze slyšet stetoskopem. Přibližně 20 % koček, které mají srdeční šelesty, ale srdečním onemocněním netrpí.

Psi 
Mezi příznaky srdečního onemocnění u psů patří obtížné/zrychlené dýchání, kašel, slabost, letargie, kdy se pes nechce pohybovat, až kolapsové stavy. Normální klidová dechová frekvence u psů se pohybuje mezi 15 a 30 nádechy za minutu. Dechová frekvence vyšší než 35 dechů za minutu, když je pes v klidu nebo spí, by měla být konzultována s veterinárním lékařem. Nejčastějším onemocněním srdce u psů je věkem podmíněná degenerace mitrální chlopně, nazývaná také myxomatózní degenerace mitrální chlopně neboli MMVD. Je považována za „získanou“, protože není přítomna při narození. Štěňata mohou mít srdeční šelesty nízkého stupně (zvuk způsobený turbulentním prouděním krve, který lze slyšet pomocí stetoskopu) nazývané „nevinné“ nebo fyziologické šelesty, které nesouvisejí s onemocněním srdce. Ty obvykle do 8-12 týdnů věku vymizí.

Zdroj: Dr. Bruce G. Kornreich, ředitel Cornell Feline Health Center a certifikovaný veterinární kardiolog, Cornell University College of Veterinary Medicine
Foto: pxfuel