31.05.21 Život s kočkou

Proč adoptovat starší kočku?

Koťata a mladé kočky se často v útulcích dlouho neohřejí, starší zvířata obvykle čekají na novou rodinu mnohem déle. Přitom adopce kočky seniorky vůbec není špatný nápad. Její společnost vás bude obohacovat a ušetříte si nervy s divokým dospíváním. 

Povaha je ustálená a předvídatelná
O starší kočce se mluví zhruba od 7 let věku (o dospělosti hovoříme od 1 roku věku). U dospělé kočky víte, jak je snášenlivá, jakou má povahu a temperament. Jestli má ráda děti, ostatní kočky, psy... Jestli je nebojácná, nebo spíš plachá. Pokud adoptujete starší kočku milé povahy, získáte skvělého společníka na řadu let. Nečekají vás (většinou) žádná velká překvapení. Zkrátka nekupujete kočku v pytli. 

Víte, jak je na tom s línáním, chutí k jídlu i zdravotním stavem
Od pracovníků útulku se dozvíte vše potřebné. Budete vědět, kolik a jaké krmivo dostává. Jestli škrábe jen na škrabadle, zda nemá problém s nečistotností. Na první pohled uvidíte, jaké má rozměry, jestli sem tam upustí chlup, nebo je to chlupatá koule. Dostanete informace o jejím zdravotním stavu a kondici. Navíc kočka z útulku bude kastrovaná, očkovaná a odčervená.

Je klidnější
Koťata a mladé kočky mívají hodně energie, takže vás někdy nenechají ani vyspat. Večer se prohánějí po pokoji, skáčou po nábytku, některé šplhají po záclonách apod. Kočičí senioři jsou výrazně klidnější a rádi a často spí. Je proto mnohem pravděpodobnější, že vás nechají v noci vyspat a nezpůsobí v domácnosti tolik škod. Koťata mají taky menší pud sebezáchovy, starší zkušenější kočky bývají rozumnější a úrazy jsou méně častější. Starší kočka taky nebude mít problémy s kousáním. Koťata, která mají tendenci kousat a žvýkat nevhodné věci a možná i vaše ruce. 

Může lépe vycházet s dětmi
Hodné přítulné starší kočky se k malým dětem hodí možná víc než temperamentní koťata, která ve hře škrábou a koušou. Starší kočky bývají často trpělivější. Některá divoká koťata mphou (neúmyslně) malým dětem ublížit. Starší kočky také vědí, kdy mají dětem jít z cesty, aby se nezranily. Ale samozřejmě je to hodně o individuální povaze dané kočky. 

Uděláte dobrý skutek
Když si osvojíte starší kočičku, která je v útulku dlouho, uděláte dobrý skutek. Navíc se v útulku uvolní další místo pro jinou bezprizorní kočku, která potřebuje péči a střechu nad hlavou. 

Zdroj: Arden Mooreová, Zdravá kočka, tipy a triky jak zajistit vaší kočce šťastnější život, Mladá fronta, 2017 
Foto: Pixabay