08.07.23 Výživa

Proč by kastrovaná kočka měla mít specializované krmivo?

Kastrace je dnes už naprosto běžná a řadí se mezi nejčastější veterinární zákroky. A to jak u koček venkovských, tak těch městských. Rekonvalescence je rychlá a kočky i kocouři se díky moderní medicíně a lékům vrací brzy ke svým běžným zvykům. Často je ale potřeba změnit kastrovaným kočičím mazlíčkům krmivo.


Po kastraci se u většiny koček mění metabolismus, jeho rychlost se zpomaluje a kočka začíná měnit svoji kondici, často začíná tloustnout. U kastrovaných koček také roste tendence ke tvorbě močových kamenů. Proto je nutné jim začít podávat krmivo s jiným obsahem základních živin, bílkovin, tuků a minerálů.


Základní funkce krmiv pro kastrované kočky
V první řadě je to udržení kočky v optimální kondici, lidově řečeno, aby kočka zůstala štíhlá. Optimální kondice je základ. Má vliv na zdraví kůže, trávicí soustavy a močového aparátu. Zbytečně vysoká tělesná váha totiž negativně ovlivňuje pohybový aparát kočky. Další velmi důležitou funkcí krmiv pro kastrované kočky je podpora příjmu vody. Dostatečné pití vody je nejdůležitějším faktorem v prevenci onemocnění močového aparátu a tvorby močových kamenů.


Zdraví podpoří bylinky
Optimální stav močového aparátu pomáhají udržet především rakytník a lichořeřišnice. Tyto léčivé byliny mají vynikající antibakteriální a protizánětlivé účinky, chrání před vznikem zánětů a močových kamenů. Prevencí jejich vzniku je i nízký obsah hořčíku v krmivech.


Jsou nutná bezobilná krmiva?
Bezobilná krmiva nejsou pro kastrovanou kočku úplně nezbytná, ale přinášejí řadu výhod. Mají nízký obsah rychle stravitelné energie, přispívají tak k optimální kondici kočky. Kastrované kočky mívají citlivé trávení. Grain-free krmiva přispívají k podpoře zdraví trávicího traktu, kde bývají na prvním místě i probiotika a prebiotika. Probiotika plní v trávicím traktu celou řadu funkcí. Jejich výsledkem je intenzivní podpora zdraví trávicího traktu, imunity a v neposlední řadě i duševního zdraví kočky.  Ideální je třeba receptura Brit Care Cat Grain-free Sterilized and Weight Control
Jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti poslouží kvalitní kapsičky. Jsou vhodné zejména pro vybíravé kočky nebo kočky s problematickým příjmem suchého krmiva. 

Foto: Pexels.com