V dřívějších dobách, kdy pozitivní motivace mezi cvičiteli nebyla tolik rozšířená, se ve výcviku psů využívaly nejrůznější formy trestů. V dnešní době se psi cvičí spíše pomocí pozitivní motivace, což je jedině dobře. Je to mnohem příjemnější metoda a výsledky přináší radost nejen psovodovi, ale také psu samotnému.
Na konci minulého roku vyšla zajímavá studie na toto téma. Psi trénovaní pomocí averzivních podnětů, které zahrnují tresty za nesprávné chování, vykazují větší známky stresu ve srovnání se psy trénovanými metodami založenými na odměnách, uvádí studie zveřejněná 16. prosince 2020 v časopise open-access PLOS ONE od vědců z portugalské univerzity v Portu.
Jak studie probíhala?
Autoři pozorovali chování 92 psů ze 7 výcvikových škol v Portugalsku, které používají buď averzní metody (využívající převážně averzivní podněty), metody pozitivní (které se zaměřují na odměňování požadovaného chování), a smíšené metody (které kombinují použití jak odměn, tak trestů). Výzkumníci natáčeli výcvik a testovali vzorky psích slin. Videozáznamy byly použity ke zkoumání frekvence chování souvisejícího se stresem (např. olizování, zívání) a byl vyhodnocován celkový stavu (např. napjatý, uvolněný). Vzorky slin byly analyzovány na koncentraci stresového hormonu kortizolu. Bylo zjištěno, že psi trénovaní averzivními a smíšenými metodami vykazovali více stresového chování a po tréninku vykazovali vyšší hladinu kortizolu než psi trénovaní pomocí pozitivní motivace.
I v neznámém prostředí reagovali pesimističtěji
Vědci také provedli test kognitivního zkreslení se 79 psy. Na neznámém místě mimo obvyklé tréninkové prostředí hodnotili jejich emoční stav. Zjistili, že psi z výcvikových škol využívajících tresty reagovali „pesimističtěji“ na nejednoznačné situace ve srovnání se psy, kteří absolvovali smíšený nebo pozitivně motivovaný výcvik.
Vyšší úroveň stresu
Tato zjištění naznačují, že averzivní výcvikové metody, zejména pokud jsou používány často, mají negativnímu dopad na psí welfare (pohodu). A to jak v souvislosti s výcvikem, tak i mimo něj.
Zdroj: Ana Catarina Vieira de Castro, Danielle Fuchs, Gabriela Munhoz Morello, Stefania Pastur, Liliana de Sousa, I. Anna S. Olsson. Does training method matter? Evidence for the negative impact of aversive-based methods on companion dog welfare. PLOS ONE, 2020; 15 (12): e0225023 DOI: 10.1371/journal.pone.0225023
Fotka od Tereza Houdová z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.