16.06.11 Život s kočkou

Proč jsou dvě kočky lepší než jedna?

Pokud člověk s kočkami tráví všechen svůj volný čas a má ve svém bytě několik (často i desítky) nalezenců, získá velmi dobrou příležitost pozorovat, jak se uvnitř kočičího kolektivu vytváří kamarádství…

 

Kočky, které do depozita přišly jako koťata z jednoho vrhu, mají k sobě i v dospělosti mnohem blíže než ty, které spolu nevyrůstaly. Moc dobře víme, že i kdyby se člověk snažil sebevíc, kočičí hry svému čtyřnohému jedináčkovi nikdy nenahradí. Přesto se většina lidí zdráhá pořídit si dvě kočky a jsou přesvědčeni, že je to jen věc zvyku a jejich kočce bude dobře i samotné.

 

Samota je nuda

O něco lépe samotu snáší starší kočky, i ty jsou však smutné, když je jejich páníček celé dny v práci a ony jsou samy doma. Jistě, zvyknou si, ale připadá nám, že vedou mnohem smutnější život než ty, které odešly do nového domova spolu. Co vede lidi k tomu, že se tak brání druhé kočce? Jakoby měli strach, že budou mít najednou plný byt koček a na ně už tam nezbude místo J Ovšem nezapomínejme, že kočka velmi ráda odpočívá, sice se ráda proběhne a zařádí si, ale pak si o to raději zdřímne. A když jí pak zbude chvilka, polehává a pozoruje okolí. Přitom ještě než se uloží ke spánku, pořádně si umyje kožíšek. Když jsou kočky dvě, jsou jejich honičky možná intenzivnější, o to déle pak ale odpočívají. Jestliže je kočka sama, neznamená to automaticky, že je doma větší klid. Naopak: pokud se nudí, upozorňuje na sebe, shazuje věci s poliček, po nocích honí „virtuální“ myšky a na svou lidskou rodinu je mnohem více fixovaná, v důsledku čehož pak na jakoukoliv změnu v domácnosti reaguje mnohem citlivěji. Není tedy nic neobvyklého, že kočka jedináček začne žárlit. Například když si její páníček přivede domů návštěvu nebo nového člena domácnosti (miminko, nový partner). Svůj protest proti vetřelci pak začne kočka dávat patřičným způsobem najevo (nejčastěji tak, že začne svou potřebu konat mimo svou toaletu).

 

Správné rozhodnutí

Tento příspěvek rozhodně neznamená, že zásadně neumísťujeme kočky k lidem, kde žádné jiné zvířátko není. To vždy záleží na konkrétních okolnostech - jak často bývá zájemce doma, zda žije sám nebo s více lidmi, jestli bude mít kočka v novém domově výběh atd. Existují navíc kočky, které ostatní příslušníky svého druhu nemají rády. Budeme-li vám však tvrdit, že kočička, kterou jste si u nás vybrali, potřebuje mít v novém domově kamaráda, měli byste vědět, že:

Je skvělé, že se chcete ujmout kočky z útulku a dát jí domov. Jistě máte v úmyslu postarat se o ni co nejlépe a zajistit, aby se u vás cítila co nejšťastnější. Přijměte proto radu, kterou vám při umísťování dáváme, a vezměte z útulku i jejího kamaráda či kamarádku. Až je budete pozorovat, jak si spolu hrají, navzájem se omývají a pak spolu spokojeně usínají, poznáte, že vaše rozhodnutí bylo správné.

Chápeme, že podobné argumenty, zvláště pocházejí-li od nás, mohou vyznít jako manipulace ve snaze umístit co největší počet koček. Věřte však, že kdybychom u některých koček – zvláště koťat – netrvaly na tom, že je dáme jen ve dvojicích, byly bychom na tom co do celkového počtu umístěných mnohem lépe. A že když se vás snažíme přesvědčit, abyste si vámi vybrané kotě vzali společně se sourozencem nebo s kamarádem, je to jen proto, že chceme, aby se u vás cítilo skutečně spokojeně. Zde naleznete spoustu zpráv od lidí, kteří doma dvě kočky mají. Někteří si vzali dvě (nebo rovnou třiJ) najednou a teď si libují, jak se spolu zabaví, jiní si druhou kočku pořídili ke své první kočce později a najednou s  radostí zjišťují, jak jejich první kočka ožila.

V případě, že doma již jednu kočku máte a chcete jí pořídit kamaráda, přečtěte si o seznamování dvou koček (nebo zde). Ne vždy to probíhá tak hladce a rychle, jak bychom si přáli - o pár takových případech si můžete přečíst zde.

Těm, které náš článek nepřesvědčil a kteří si nadále myslí, že své kočce dokáží bez problémů kočičího kamaráda nahradit, doporučujeme shlédnout následující video  s kočičími hrátkami, aby věděli, co všechno by jakožto správní kočičí parťáci měli umět :-)

http://www.kocky-hodonin.estranky.cz/clanky/zeptali-jste-se-nas/dve-kocky.html

 

Článek byl s laskavým svolením přejat z Kočky SOS Hodonín www.kocky-hodonin.estranky.cz