06.11.19 Zdraví a nemoci

Proč kočka hubne?

Existuje mnoho důvodů, proč kočka ztrácí na váze. Úbytek hmotnosti by měl být varovným signálem, že něco není v pořádku. Včasným komplexním vyšetřením u veterináře a případnou léčbou se dá předejít mnoha zdravotním komplikacím. Co patří mezi nejčastější příčiny hubnutí? 

Změna krmiva nebo větší energetický výdej

Jedním z nejčastějších důvodů je změna v kočičím jídelníčku. Může se jednat o nedostatečné množství krmiva (každá značka má jiné složení a dávkování), špatnou kvalitu krmiva, náhlou změnu a s ní související trávicí potíže, případně zhoršení chutnosti krmení a jeho odmítání. Za hubnutím může být i zvýšená fyzická námaha, březost či kojení, u venkovních koček dlouhodobý pobyt v chladném prostředí.

Průjem, zvracení

Pokud kočka často zvrací nebo má průjem, tak to určitě není normální. Některé dlouhosrsté kočky mohou zvracet častěji kvůli tomu, že se potřebují zbavit spolknutých chlupů, které pozřou během čištění kožíšku. I tento problém je možné řešit vhodnými potravními doplňky. Kočka může zvracet nebo mít průjem kvůli přecitlivělosti na krmení, může jí vadit nějaká složka, případně může mít potravní alergii. Je vhodné krmit ji hypoalergenním krmivem, pomoct může i probiotická pasta. Když obtíže přetrvávají, je nutné vyhledat veterináře.

Střevní paraziti

Škrkavky, tasemnice apod. jsou častou příčinou hubnutí. Vyskytují se obzvlášť u koťat a koček žijících venku. Kromě úbytku váhy může být začervení provázeno zvracením, průjmem a ztrátou chuti k jídlu. Někdy začervená kočka hubne, i když má chuť k jídlu jako dříve. Prvním krokem při léčbě je odčervení zaměřené na širokou škálu parazitů. Koťata se odčervují každých 14 dnů až do věku 3. měsíců. Od 3. do 6. měsíce věku se interval prodlužuje na jedno odčervení za měsíc. Dospělé kočky (obzvlášť ty venkovní) se odčervují jednou za 3 měsíce.

Hypertyreóza

Zvýšená funkce štítné žlázy způsobuje zvýšený metabolismus. Nejčastěji se objevuje u starších koček. Mezi příznaky se řadí úbytek na váze, nadměrný příjem vody, struma, častější močení, zvracení a průjem, i přes úbytek na váze má kočka stejnou (nebo větší) chuť k jídlu, je hyperaktiviní a neklidná. Dalším příznakem je drsná, matná a neupravená srst.

Rakovina

Příznaky nádorového onemocnění jsou nespecifické a zahrnují ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, zvracení či průjem. Během vyšetření je potřeba zjistit, kde by se mohly nacházet tumory. Diagnostika zahrnuje rozbor krve a moči a kompletní rentgenologické a sonografické vyšetření. Mezi nejčastější onkologické onemocnění koček patří maligní lymfom a postinjekční sarkom.

Onemocnění zubů

Za úbytkem hmotnosti se mohou skrývat také problémy s ústní dutinou, ať už jsou to zlomené zuby, zánět dásní kvůli nahromaděnému zubnímu kameni či bolestivé resorptivní léze, což je proces, při kterém se tvoří ve sklovině a zubovině díry a postupně může dojít k odhalení dřeňové dutiny zubu. Jako prevence se doporučuje pravidelně kočce čistit zuby a při nahromadění zubního kamene jeho odborné odstranění.

Selhávání ledvin

Chronické ledvinové selhání se postupně rozvíjí několik let a při včasné diagnostice ho lze výrazně zpomalit. Mezi první příznaky se řadí právě ztráta hmotnosti, zvýšený příjem tekutin a častější močení. Onemocnění nemusí být dlouho zjevné a včasná diagnostika je možná pouze díky vyšetření krve, moči a krevního tlaku. Včas zahájená dieta může kočce výrazně prodloužit život.

Jiné nemoci

Za hubnutím mohou být i jiné problémy spojené se špatným vstřebáváním živin, jako například chronický zánět střeva, nedostatečná funkce slinivky břišní, cukrovka, metabolické potíže při selhávání orgánů (jater, srdce atd.), ale i chronické infekce vyvolané různými bakteriemi, viry, plísněmi atd.

S návštěvou odborníka byste proto neměli otálet. Veterinář kočku vyšetří a provede různé diagnostické testy, které pomohou zjistit příčinu hubnutí. Jedná se o vyšetření krevního obrazu, biochemický profil, vyšetření moči, rentgenologického a sonografického vyšetření.

A jaká jsou nejčastější onemocnění u koček? Přečtěte si zde: /10-nejcastejsich-onemocneni-u-kocek-97012

foto: pixabay.com