04.02.20 Život s kočkou

Proč kočka kouše?

Každá kočka čas od času svého majitele pokouše. Někdy jen tak z legrace, protože si chce hrát, jindy tím dává najevo, že se jí něco nelíbí.

Kousání může mít různé příčiny. Zvíře může něco bolet a neví, jak to má sdělit, nebo to může být důsledkem nevybouřenosti a malé pozornosti od majitele.

Bolest

V první řadě se přesvědčte, jestli nemá na těle nějaké konkrétní bolavé místo. Může tam být citlivější na dotek (některá poranění nejsou na první pohled vidět), starší kočky mohou třeba bolet klouby kvůli artróze apod. Kousání je pak způsob kočičí obrany a sdělení: tam mi nesahej nebo nech mě, není mi dobře. Pokud si nejste jistí, zda je váš mazlíček zdravý, nechte ho vyšetřit veterinářem.

Nevybouřenost

Kousáním dává kočka také najevo, že si chce hrát a žádá, abyste se jí víc věnovali. Kočka, která je celý den zavřená sama doma, může útočit, protože se nudí a z člověka si udělá kořist. Když si jí celé dny nevšímáte a pak se chcete najednou mazlit, pravděpodobně vás podrápe a pokouše, protože má v sobě hodně nahromaděné energie. Zkuste si s ní víc hrát a zabavit ji různými aktivitami. Určitě váš čas a pozornost ocení.

Kousání při mazlení

Dělá to spoustu koček. Většinou to znamená, že už jí hlazení přestalo bavit a nelíbí se jí, co děláte. Někdy se mluví o syndromu agrese při hlazení. Kočka je přítulná, ráda se dlouho mazlí a pak náhle zaútočí. Důvod není zcela objasněný. Buď je jí najednou mazlení nepříjemné a má toho dost, nebo jí příliš dlouho hladíte na jednom místě a ona chce hladit jinde a popudí ji, že to nechápete. Protože neumí mluvit, kousnutí vám dá najevo, že už to stačilo. Někdy jde o agresivnější projev hry a kousnutím chce vyprovokovat větší „akci“. Řešením je hodně si s kočkou hrát a mazlit se jen krátce. Snažte se mazlení ukončit dříve, než zaútočí. Když přece jen kousne, pronikavým hlasem zakřičte au!, abyste jí dali najevo, že to bolí a kontakt ukončete. Dobré je střídat různé hračky. Výborné jsou i různé hlavolamy, které krásně unaví i starší zvířata. Důležité je také nepoužívat ruku jako hračku, jinak si kočka zvykne, že do ruky se kouše a škrábe.

Projev lásky

Ale kousání může být i projevem lásky. Jemným okusováním či ožužláváním dávají kočky najevo svou přízeň. Za vrcholný projev lásky se pak považuje olizování a otírání hlavičkou. Výrazem spokojenosti a uvolněnosti je i „kočičí masáž“ neboli mléčný krok, kdy zvíře přešlapuje předníma tlapkami. Je to pozůstatek chování, kdy jako koťátko přešlapovalo během kojení. Později to dělá ve chvílích, kdy se chce uvelebit. Nejdříve si místo ušlape a pak se stulí.

Photo by Crina Doltu from Pexels