03.12.19 Život s kočkou

Proč kočka slintá?

Slinění se většinou spojuje hlavně se psy s převislými pysky, ale někdy lze pozorovat i u koček. Příčiny mohou být různé.

Slintání obvykle signalizuje nějaký problém v tlamě. Důležité je, jak se kočka chová, jestli bez problémů přijímá potravu, pije, vyměšuje, není skleslá... Pokud se chová normálně, nemusí se jednat o nic závažného. Zvířata sliní, když očekávají potravu, někdy i během mazlení (vlivem stimulace parasympatiku). Žužlání a slintání často doprovází i tzv. mléčný krok (přešlapování paciček), kdy si kočka „vzpomíná“ na období, kdy jako kotě sála mateřské mléko od své maminky. Slinění se objevuje i u koťat během přezubování. Ale nadměrné slinění spojené s dalšími příznaky není radno podceňovat.

Obvyklé příčiny

Nejčastěji se jedná o problém spojený se záněty v dutině ústní, s tvorbou zubního kamene, vředy na dásních atd. Kočku v tlamě něco bolí, takže není schopná sliny polykat a ty tečou ven. Dále může být příčinou otrava nebo pozření cizí látky, která slinění vyvolá. Třeba po olíznutí antiparazitárního spot-on přípravku se může objevit krátkodobá hypersalivace. Někdy se problém spojuje také se stresem, poruchou inervace nebo zánětem horních cest dýchacích, cizím tělesen v jícnu nebo je to reakce na nějaké léky. Každopádně je vhodné s kočkou navštívit veterináře, který ji prohlédne a určí správnou diagnózu.

Nepodceňujte příznaky

Pokud máte podezření na otravu, s návštěvou veteriny neotálejte, jinak mohou být následky fatální. Nejčastějšími příznaky otrav u koček je úporné zvracení a průjem, někdy s krví, slinění, třes, křeče, dezorientace. A nemusí se jednat jen o nejrůznější chemické jedy, pro kočku je nebezpečné třeba i lilie (toxické jsou všechny druhy lilií a k otravě stačí jeden až dva listy). Mezi první příznaky patří právě slinění nebo zvracení, bez pomoci končí otrava akutním selháním ledvin.

Domácí prohlídka

Pokud máte podezření na zánět dásní, kočce můžete tlamičku nejprve prohlédnout sami. Správně by měly být zuby bez zubního kamene a dásně by měly být zdravě růžové. Kočce můžete po dásních jemně přejet navlhčenou vatovou tyčinkou. Pokud jí to bolí, začne cukat bradičkou. Jestliže bude mít dásně zarudlé nebo bude na vatičce krev, navštivte veterináře. Červené dásně u koček většinou ukazují na zánět dásní, ale mohou souviset i s dalšími onemocněními (kaudální stomatitida, parodontitida koček, resorpční léze či nádory v ústní dutině).

Foto: publicdomainpictures.net