28.01.20 Život s kočkou

Proč kočka vrní?

Ačkoli se odborníci snaží vrnění vysvětlit už odnepaměti, dodnes je obklopeno tajemstvím. Nemusí znamenat jen spokojenost, radost a potěšení, kočka se předením snaží také uklidnit, když je ve stresu, nebo tak potlačuje bolest.

Předení je zvuk, který kočka vydává po celý život. Je to stejnoměrný zvuk v nízkých frekvencích (25 – 44 Hz). Probíhá jak při vdechu, tak při výdechu a kočka ho dokáže udržet bez přerušení celé hodiny. Umí u toho dokonce vydávat i jiné zvuky. Vrnění je slyšet i cítit. Když se kočky dotknete, celým tělem jí probíhají lehké vibrace, samozřejmě nejvýraznější je to v hrdelní oblasti.

Už novorozená koťata předou

Předení je první zvuk, který kočka dokáže vydat. Vibrace koťatům pomáhají komunikovat s matkou a sourozenci. Malá koťata vrní už krátce po narození, když sají mateřské mléko. To předá kočce jednoduchou informaci, že jsou její mláďata spokojená a dostatečně zásobena mlékem. Kočka během kojení také přede, čímž uklidňuje nejen koťata, ale i sebe.

Proč to dělají?

Že je to signál, že se zvíře cítí dobře, ví každý, kdo se s kočkou někdy dostal do kontaktu. Ale je velký mýtus myslet si, že to vždy značí jen štěstí a uvolněnost. Předoucí kočka toho vyjadřuje daleko víc. Co konkrétně?

  1. Ve většině případů dává kočka najevo, že je šťastná a spokojená.

  2. Předení slouží jako uklidňující prostředek. Kočky vrní, i když jsou ve stresu a potřebují uklidnit sebe nebo někoho druhého. Některé kočky třeba vrní během vyšetření u veterináře.

  3. Předou také při bolestech. Je poměrně časté, že kočky předou, když rodí koťata nebo jsou zraněné. Potlačují tak bolest.

  4. Kočky často vrní ve fázi usínání. I to je jeden z důkazů uklidňujících účinků.

  5. Vrnění se uplatňuje i během interakce s ostatními zvířaty. Při setkání s nadřazenou kočkou, dává podřazená vrnící kočka najevo, že je přátelsky naladěná a nechce se pouštět do konfliktů. Výše postavená zvířata dávají zase vrněním najevo, že jim od nich nic zlého nehrozí.

  6. Staré a nemocné kočky tak signalizují, že jsou neškodné a nehrozí od nich nebezpečí.

  7. Kočky také často předou, když se krmí. Často začnou okamžitě vrnět, jakmile vidí nabízené jídlo.

  8. Vrnění navíc přispívá i k uzdravení a hojení ran. Kočky takto léčí nejen sebe, ale má to pozitivní účinky i na lidskou psychiku. Lidem mazlení s vrnící kočkou pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.

Lepší hojení kostí

Bylo dokázáno, že zlomené kosti se předoucím poraněným kočkám hojí rychleji. Vibrace se totiž přenášejí na kosti a podporují léčebné procesy. Kostem se díky tomu zvyšuje pevnost a odolnost. Tohoto zjištění využila také americká NASA, která poskytuje astronautům vibrační pásky napodobující kočičí předení. Léčebná nízká frekvence pomáhá při řídnutí kostí, ke kterému u astronautů často dochází (důsledek dlouhodobých pobytů v oblastech s nízkou gravitací).

Zajímavost: Do Guinessovy knihy rekordů se zapsal kocour Merlin jako nejhlasitěji předoucí kočka světa. Merlinův rekord je 67,8 decibelu! Poslechnout ho můžete zde

Fotka od IRCat z Pixabay 

Zdroj: Gerd Ludwig, Kočičí řeč, Euromedia, edice Esence, 2017