10.09.22 Život s kočkou

Proč kočky milují krabice?

Prohledáváte internet, abyste našli tu nejmodernější myš na dálkové ovládání zlepšující motorické schopnosti koček, a když dorazí, váš mazlíček si víc oblíbí kartonovou krabici, ve které byl dárek dodán. Zní vám to povědomě?

Proč jsou kočky tak fascinovány kartonovými krabicemi? Tato otázka je na místě, protože se zdá, že  lákavé peří na nové hračce ustoupí do pozadí, když je v dohledu sestavený kus kartonu. Veterináři z ExcitedCats.com potvrzují, že jde o víc než jen o osobní vkus nebo zábavu.

Doktor Johnathon Roberts říká, že existuje několik teorií. "Mnoho studií prokázalo přímou souvislost mezi poskytnutím úkrytů v podobě boxů a snížením hladiny stresu u koček, zejména v období velkého stresu, jako je stěhování nebo příchod nových zvířat do domácnosti." Stres má vliv nejen na emocionální pohodu kočky, ale může vést k větší náchylnosti k infekčním onemocněním, jako je kočičí herpes virus a kalicivirus.

Stěhování a kartonové krabice jdou obvykle ruku v ruce, takže na tom není nic překvapivého. Ale co když je doma celkem klid? Doktorka Chryle Bonková uvádí, že design krabice vyvolává v kočce lovecké instinkty. "Kočky mají krabice rády, protože jsou zároveň predátorem i kořistí." Vysvětluje, že kočkovité šelmy mají rády možnost rychle přecházet mezi úkryty, aby z nich mohly rychle vyskočit či vyběhnout za kořistí a zároveň se chránit před potenciálními hrozbami. S tím souhlasí i doktorka Paola Cuevas Moreno. "Viděli jste někdy, jak kočky, když zalezou do krabice, stále pozorují a studují své okolí shora nebo otvorem?" Možná jste to zažili krátce předtím, než vaše čtyřnohá kamarádka vyskočila, aby zaútočila na vaše nohy, když jste šli kolem.

Doktorka Bonková připouští, že kočky nejsou vždy tak nenápadné, jak se domnívají, ale krabice jim dodávají pocit neviditelnosti. "Krabice a tašky jim poskytují dokonalý úkryt, ve kterém mohou prozkoumat své teritorium, aniž by byly spatřeny." I když jim někdy z krabice trčí ocas nebo celý zadek.

Doktorka Cuevas Moreno také dodává, že kartonová krabice izoluje teplo a nabízí přesné hranice teritoria, což je něco, na co si kočky potrpí. "Kočky rády vědí, co jim patří, a okraje krabice jim dávají pocit vlastnictví s jasně vymezeným územím." Navíc dodává: "Kočka uvnitř boxu neztrácí tělesné teplo, jako by tomu bylo v chladném prostředí velké místnosti."

Zdroj: ExcitedCats 
Foto: Maxpixel.net