26.12.22 Aktuality

Proč kočky milují vánoční stromečky?

Kočky jsou známé tím, že je přitahuje téměř cokoli nového - a to platí i pro zářící vánoční stromeček. Stačí pár minut nepozornosti a kočka má spoustu času na to, aby se pustila do jeho zkoumání... A někdy to nedopadne dobře, přinejmenším pro stromek! Proč je vánoční stromky tak přitahují? 

Mike Delgado, výzkumník na Fakultě veterinární medicíny Kalifornské univerzity v Davisu, vysvětluje, že cokoli nového, co se dostane do kočkám známého teritoria, je nadchne. Když jsou kočky na známém území, obvykle chtějí prozkoumat cokoli nového. Vánoční stromeček často obsahuje neodolatelné venkovní vůně a kůru, na které si kočky brousí drápky, takže je toho dost, co je může přilákat. Navíc visící ozdoby, lesklé řetězy a spousta přístupných větví představují velký 

Dr. Lorna Whittemore, veterinářka z webu excitedcats.com, s tím souhlasí a uvádí: "Stejně jako lidé mají i kočky individuální povahu. Některé se mohou ke stromku chovat přezíravě, jako by nebyl hoden jejich pozornosti, a jiné se od jeho prozkoumávání nenechají jen tak odradit. Skleněné ozdoby,  znečištěná voda ve stojanu, blikající světýlka a řetězy a lamety představují potenciálních nebezpečí."

"Kočky také přirozeně tíhnou k prozkoumávání výšek, kde mohou pozorovat své okolí a vyhýbat se nebezpečí ze strany predátorů - interiérový stromek je proto velkým lákadlem," dodává doktorka Whittemore. Instinkt šplhání je u domestikovaných koček stále přítomný a vánoční stromek vybavený spoustou bidýlek a jehličí je ideální vyhlídkou a úkrytem. Kombinace toho, že je neokoukaný, má na sobě "hračky" a konstrukci, po které lze šplhat, z něj dělá idální zábavní atrakci pro kočky.

S tím souhlasí i další veterinářka z ExcitedCats, doktorka Paola Cuevas. "Kočky milují šplhání, je to zakořeněné v jejich povaze! Také se rády protahují a hrají si se světýlky a odlesky - a vánoční stromek splňuje všechny požadavky."


Předcházení problémům 

Podle doktorky Cuevas je důležité během svátečního období přijmout vhodná opatření. "Jako majitelé koček jsme vždy zodpovědní za jejich bezpečnost. Pokaždé, když něco přineseme do jejich prostředí, musíme se ujistit, že je to pro ně bezpečné. Kočky vše zkoumají, proto je důležité myslet dopředu na všechny možné scénáře."

Zajistěte, aby byl stromek co nejstabilnější a co nejlépe zajištěný. Ujistěte se, že jsou všechny elektrické kabely a světla zakryté nebo mimo dosah koček. Majitelé koček by se také měli vyvarovat používání lamet, protože tyto ozdoby jsou nejrizikovější, pokud jde o udušení a spolknutí. Ideální je, když jsou ozdoby nerozbitné. Skvělou alternativou jsou sušené citrusové dekorace, které skvěle vypadají a jsou pro kočky přirozeně odstrašujícím prostředkem. Odradit je může také položení alobalu nebo pomerančové kůry pod stromek, případně odpuzující spreje. 


Zdroj: excitedcats.com
Foto: pexels.com