O venkovních kočkách „myšilovkách“ se tvrdí, že přinášejí úlovek k domu, aby se svým majitelů pochlubili nebo je kořistí obdarovali. Ale je to pravý důvod tohoto chování?
Většina milovníků koček (ale i odborníků z řad veterinářů) tvrdí, že kočky tímto zvykem demonstrují svou příslušnost do lidské rodiny. Nebo že jsou pyšné na svou kořist a chtějí se pochlubit svými loveckými schopnostmi. Někdo si myslí, že je to tím, že jako lidé nejsme schopni ulovit si myš sami, takže kočky chtějí přispět svou troškou do mlýna. Že by nás naše čtyřnohé společnice braly jako „neschopná“ koťata, která je třeba krmit? Kočičí odborník Dr. John Bradshaw, autor knihy Cat sense, vysvětluje toto chování jinak. Nejde podle něj o výraz vděčnosti nebo touhy po uznání, ale kočky zkrátka hledají místo, kde se mohou v klidu najíst. Svou kořist přinášejí k domu kvůli pocitu bezpečí. Je to něco jako vedlejší „produkt“ jejich lovecké strategie. Kočky totiž pomocí čichu pátrají po pachových komunikačních značkách, které myši a ostatní hlodavci zanechávají v prostředí. Kočky pak strategicky čekají u těchto značek na svou kořist. V místech, kde se nachází větší množství myších značek, se může pohybovat také víc koček, proto je lepší odnést ulovenou kořist na bezpečné místo a tam ji v klidu sníst. Kočka to udělá instinktivně rychle, aby se neobjevil konkurent, který by ji o myš mohl připravit. Jakmile kočka odnese úlovek ke svého domu, tak ho odloží. Proč? Pravděpodobně kvůli tomu, že kočičí krmivo zkrátka chutná lépe. Dobře živené kočky myši většinou nežerou. Toulavé kočky nebo kočky krmené nekvalitní potravou či zbytky loví mnohem víc a kořist i konzumují, protože prahnou po pestřejším jídelníčku a bílkovinách. Dobře krmené kočky loví spíš instinktivně a pro zábavu.
Proč u toho mňoukají?
Když se kočka vrací domů s kořistí, oznamuje zvláštním zvukem mláďatům (ale i člověku) svůj lovecký úspěch. Možná jste si všimli, že kočka někdy mňouká s různou intenzitou. Údajně je to ovlivněno tím, o jak velkou a nebezpečnou kořist se jedná. Pokud má kočka koťata, mění způsob a hlasitost volání. Nesamostatnému potomstvu tím vysvětluje rozdíl mezi neškodnou malou myší a velkým nebezpečným potkanem. Kočka dává koťatům také názorné lekce v lovu kořisti. Nejprve nosí domů mrtvé myši, později i živé. Koťata pak údery tlapek testují, jak na to. To je i důvod, proč koťata, která jejich matka učila lovit, budou v dospělosti s větší pravděpodobností úspěšní lovci.
Fotka od B_kowsky z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.