25.02.20 Život s kočkou

Proč kočky syčí?

Syčení je jasným komunikačním signálem. Kočka má strach a chce zastrašit a zahnat všechno, co ji podle ní v dané situaci ohrožuje.

Vystrašená kočka dokáže při dýchání ostře vyrazit vzduch, pysky má přitom vytažené nahoru a jazyk vyklenutý. Tento varovný a obranný zvuk dokáže zapůsobit dokonce i na protivníka, který má převahu. Pokud nevycouvá, aspoň ho to na chvíli zastaví. Je to podobné jako u syčícího hada. I v případě syčících koček ostatní zvířata vědí, že by se měla držet dál, protože to neznamená nic dobrého a bude následovat kousanec nebo seknutí drápy. Navíc kočka při syčení odhaluje své zbraně – ostré špičáky. Syčet umějí už i koťata. Sice není moc slyšet charakteristický zvuk, ale kotě dobře ovládá výstražnou mimiku.

Varovný signál

Kočka syčením varuje svého protivníka. Nemusí to nutně znamenat, že je agresivní, ale je to známka toho, že může zaútočit, pokud bude dále provokována. Jestliže na vás kočka zasyčí, když se s ní pokusíte manipulovat, pravděpodobně se cítí nějakým způsobem ohrožena.

Syčení při konfrontaci

Kočky nemají rádi konfrontaci s cizími zvířaty a syčení je jedním z nejlepších způsobů, jak říct „agresorovi“, že by si měl udržovat odstup.

Obranný signál

Syčení je spíše obranným než útočným signálem, a to jak v konfrontaci s jinými zvířaty, tak s lidmi. Pokud dojde ke konfliktu mezi dvěma kočkami, lidé si často myslí, že ta syčící je agresivní. Ale ve skutečnosti může být syčící kočka obětí. Agresor spíš upřeně hledí a pronásleduje.

Bolest nebo stres

Ale syčení může být i známkou závažnějších problémů, jako je stres a nebo chronická bolest. Pokud máte pochybnosti, jestli je vaše kočka v pořádku, nechte ji v první řadě vyšetřit veterinářem, který vyloučí zdravotní problémy. Jestliže je na vině stres, zkuste přijít na to, co kočku vyvádí z míry a pokuste se stresor odstranit.

Fotka od PhotosByGreg z Pixabay