Většina majitelů koček si vrnění spojuje se spokojeností - kočka tak dává najevo, že je šťastná. Za vrněním se však skrývá více, než si možná myslíte. Předení může být dobrovolné a instinktivní a je pravda, že kočky ho používají jako formu uklidňování i jako známku toho, že se cítí spokojené. Ale v neposlední řadě může být používáno i ve snaze získat pozornost majitele. V takovém případě se pravděpodobně jedná o vědomou volbu kočky.
Kočky mohou vrnění používat jako taktiku, jak získat od svých majitelů to, co chtějí. Studie provedená na univerzitě v Sussexu ve Velké Británii odhalila, že kočky mohou během vrnění vydávat zvuk, který apeluje na pečovatelské instinkty majitele. Výzkumný tým zaznamenal vrnění koček, když se dožadovaly potravy nebo pozornosti, a srovnával ho vrněním při jiným příležitostech. Nahrávky pak přehráli 50 dobrovolníkům, kteří jej hodnotili podle toho, jak příjemně nebo naléhavě znělo. Zajímavé je, že dobrovolníci shodně hodnotili vrnění o jídlo a pozornost jako méně příjemný a naléhavější zvuk. Ale proč?
Univerzitní tým podrobně zkoumal zvukové spektrum naléhavějších vrnění a zjistil zvláštní souvislost. V rámci mnohem nižších frekvencí typického vrnění si všimli špičky ve frekvenčním pásmu 220-520 Hz. Tato frekvence je stejná jako frekvence dětského pláče. Naléhavá frekvence dětského pláče má frekvenční rozsah 300-600 hertzů a spouští v člověku pečovatelský instinkt.
Karen McCombová, vědkyně, která studii vedla, předpokládá, že kočky mohou využívat "vrozené tendence lidí reagovat na zvuky podobné pláči v souvislosti s péčí o potomstvo".
Manipulace mňoukáním
A to není vše. Kočky mohou také manipulovat pomocí mňoukání, aby vyvolaly reakce svých majitelů. Mňoukání je zcela dobrovolná činnost, jejímž cílem je především získat pozornost majitele. Kočky žijící v domovech s hluchými majiteli mňoukají pravděpodobně mnohem méně - pokud vůbec - protože se jim od majitelů nedostává kýžené odezvy.
S tím souhlasí i veterinární lékařka Dr. Lorna Whittemore: "Kočky jsou nekonečně fascinující druh. Způsoby, jakými přizpůsobily své komunikační strategie interakci s lidmi, jsou jedním z mnoha jejich úžasných vlastností. Pokud jste se někdy cítili manipulováni, abyste pro svou kočku něco udělali, pravděpodobně máte pravdu! Kočky často nepoužívají hlasovou komunikaci mezi ostatními kočkami, ale naučily se, že tak mohou dosáhnout splnění svých přání a potřeb od svých lidských společníků."
Regenerace kostí
Kromě vrnění, když se cítí dobře nebo se samy uklidňují, existuje ještě jeden důvod kočičího vrnění - regenerace kostí. Ano, ač to může znít překvapivě, frekvence, na které kočky vrní - přibližně 25 až 150 hertzů - může mít léčivé účinky, včetně regenerace kostí a tkání v oblasti 25 a 50 hertzů. Ve volné přírodě tráví kočky spoustu času poleháváním a čekáním na lov a mohou vrnět, aby jim kosti nekřehly z nečinnosti. Tuto taktiku zkoušejí vědci dokonce i u astronautů. Na nohy astronautů se připevní vibrační destičky, aby si zachovali hustotu kostí během pobytu ve vesmíru. Podobná zařízení byla také patentována pro potenciální terapeutické léčení zápěstí u lidí.
Řeč těla
Ptáte se, proč přesně vaše kočka vrní? Všímejte si řeči těla. Nálady a postoje mohou být hlavním ukazatelem toho, proč kočka vrní. Vrnící kočka sedící na klíně svého majitele téměř jistě znamená spokojenost a vrnění v době večeře pravděpodobně znamená, že kočka očekává jídlo. Kočka, která se při vrnění schovává, se pomocí vrnění snaží uklidnit a zmírnit stres.
Kočky zkrátka vrní z mnoha důvodů a věda téměř jistě v budoucnu nabídne více informací o tomto jedinečném kočičím zvyku.
Zdroj: excitedcats.com
Foto: pexels.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.