02.11.20 Život s kočkou

Proč kočky značkují?

Značkování je pro majitele nemilé, kočky umisťují moč na určité, většinou nápadné místo. Zvířata tak jasně označují své teritoriální nároky, nejistí jedinci tím posilují pocit domova s tím spojeného bezpečí. 

V bytě kočky značkují především na oblasti, které hraničí s vnějším světem (vchodové dveře, francouzské okno na terasu atd.). Typické je to zejména pro nekastrované kocoury. Ti často značkují, aby informovali kočky v okolí na svou způsobilost k páření. Moč je vystřikována za charakteristického držení těla, obvykle v malém množství na svislé plochy, kde vznikají typické páchnoucí stopy po stříkancích. Některé kočky (i samice) ale močí ve formě malých loužiček (například u dveří do pokoje, kam se jim zamezil přístup). 

Jasné signály
U venkovních koček značkování močí (ale i trusem) informuje další kočky o tom, kde a kdy se pohybují. Díky těmto značkám s nimi mohou další zvířata buď vyhledat kontakt, nebo se mu vyhnout. Takto si v podstatě strukturují své okolí. Sebejisté kočky značkováním dávají najevo teritoriální nároky. Značkují hlavně v návaznosti na rozmnožovací pud. Nejistí jedinci značkují, aby si posílili pocit bezpečí a domova. Značkováním přehlušují cizí pachy. Příčinou může být i rivalita mezi kočkami, ale i nevhodné stelivo a umístění kočičího záchodu, přílišná samota nebo dokonce zdravotní problémy (močení ve formě loužiček mimo toaletu v důsledku např. infekce močové trubice). 

Změna prostředí
Toto chování u bytových koček může být vyvoláno jakoukoli změnou prostředí nebo v důsledku nějakých událostí (nový člen v domácnosti, cizí kočky procházející přes terasu atd.) Pro majitele často není snadné tyto příčiny a spouštěče odhalit. Jakmile odhalíte stresor, pokuste se ho odstranit, je-li to možné. Kočku může například stresovat pach od sousedových psů, který se line skrz škvíru pod vchodovými dveřmi, pak je vhodné tuto mezeru utěsnit. Další kočku zase může stresovat pohled na cizí kočky nebo psy procházející okolo domu, což může vyřešit omezený výhled ven zastíněním okna. Některé jedince zase stresuje život s více kočkami v jedné domácnosti. V takovém případě je třeba nejdřív zjistit, kdo je viník. Nemusí to být vždy jen jedno zvíře. Například lze na přechodnou dobu umožnit přístup k opakovaně značkovanému místu jen jedné kočce. Po odhalení viníka se pak snažte situaci vyřešit (porada s kočičím psychologem, oddělení zvířat mezi kterými panuje rivalita až agrese atd.) 

Kastrace
Vzhledem k tomu, že mnohem častěji značkují nekastrovaná zvířata, je vhodné nechat zvíře vykastrovat (pokud tedy neplánujete chov). To většinou pomůže a je po problému. Bohužel ani kastrace neposkytuje stoprocentní záruku, že zvíře se značkováním skončí. V tomto ohledu je důležitá včasná kastrace. Je-li možné, nechte ji provést už před šestým měsícem života, aby se co nejdříve odstranila možnost potenciálního značkování. To platí zejména u kocourů, u kterých je potřeba značkování v dospělosti velká. Čím déle budete čekat na zákrok, tím se zvyšuje riziko přetrvávajícího značkování.

Očista
Znečištěná místa je nutné pořádně vyčistit. Vybírejte mezi čistícími prostředky, které neobsahují chlor nebo amoniak. Vhodný je i zředěný ocet. Místa můžete otřít ještě lihem nebo postříkat enzymatickým odstraňovačem pachů. Kočičí toalety umístěte na vhodné místo a pečlivě a často je čistěte. Pokud to jde, zabraňte přístupu na značkovaná místa (kočka bude mít povolené a zakázané části domu). Některé kočky přestanou značkovat, když mají přístup ven. Než vašeho mazlíčka vypustíte na zahradu, dobře si to rozmyslete. Venku na kočku číhá řada nebezpečí, ať už od projíždějících aut, až po psy a cizí kočky. 

Tresty
Kočku byste neměli fyzicky trestat. A to ani v případě, že ji přistihnete při činu. To ji samozřejmě můžete okřiknout, abyste dali najevo svůj nesouhlas, ale určitě se vyvarujte strkání čumáčku do moči apod. Trestem se nežádoucí chování nepotlačí, spíše pak bude kočka značkovat na jiných místech nebo v době vaší nepřítomnosti. Pokud se vám přes veškeré rady nepodaří značkování odstranit, povolejte na pomoc kočičího psychologa, který se pokusí odhalit skryté problémy a pomůže najít vhodné řešení. 

Zdroj: Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012  
Fotka od Maria Kalcheva z Pixabay