aneb Jak na psí destruktory
Okusování je pro psa přirozené a zábavné. Pokud to dělá pod dohledem a na vyhrazených hračkách, majiteli to nevadí. Problém nastává, když se sklony k ničení rozjedou naplno a pes způsobuje velké škody a nepořádek.
Každé štěně někdy něco rozkouše nebo zničí, s tím se zkrátka musí počítat. Ale nemyslete si, že sklony k ohryzávání mají jen štěňata a dospívající psi, některým chlupáčům to vydrží po celý život. Proto je dobré připravit se a čtyřnohého kamaráda se snažit vychovat, aby se tyto sklony nerozvíjely, ale naopak tlumily.
Příčiny – nuda, úzkost, přebytek energie
I zvíře, které se ve vaší přítomnosti chová vzorně, se po vašem odchodu může změnit. Psi mají nejničivější náladu, když jsou ponecháni osamotě a nemají co na práci, nudí se, nebo pociťují úzkost. Vzhledem k tomu, že pes je společenské zvíře, jen nerad zůstává delší dobu sám. Když odejdete, neví, kdy se vrátíte a může si připadat opuštěný. Jeho úzkost se může stupňovat do takové míry, že pocítí potřebu uvolnit své napětí. Někteří psi štěkají nebo vyjí, jiní začnou kousat a škrábat nábytek. Tím zmírňují napětí a krátí si dlouhou chvíli. Někteří psi se soustředí pouze na jeden předmět, např. okusují vchodové dveře, vykusují molitanový pelíšek apod., jiní to kombinují a nic před jejich zuby není v bezpečí.
Trénujte odloučení
Samotu můžete psovi pomoct zvládnout, ale chce to čas a trpělivost. Trávíte-li hodně času mimo domov, musíte svého čtyřnohého svěřence na samotu postupně zvykat. O tom, jak trénovat odloučení, si přečtěte tady: /10-kroku-jak-trenovat-odlouceni-99576
Psa zaměstnejte
Jak již bylo řečeno, mezi hlavní příčiny destruktivního chování se řadí nuda, úzkost a přebytek energie. Když psa dostatečně fyzicky a psychicky zaměstnáte, bude se cítit lépe a nebude mít takové destruktivní sklony. Podporujte u něj zdravé sebevědomí – choďte na dlouhé procházky, trénujte různé povely, hrajte si, věnujte se psím sportům, pokud to konstituce a zdravotní stav psa dovoluje. Než odejdete z domova, vydatně psa vyvenčete, aby vybil nahromaděnou energii. Stejně tak po příchodu mu věnujte čas na dlouhé procházce. Aktivní pes se venku unaví a zvyšuje se pravděpodobnost, že dobu vaší nepřítomnosti prospí. Po dobu odloučení mu nabídněte atraktivní hračky nebo kosti ke žvýkání. Dobrou volbou jsou duté hračky vyrobené z odolného plastu (např. Kong), do kterých můžete vložit různé pamlsky nebo pomazánky pro psy. Zvířeti pak déle trvá, než se k dobrotě dostane. Psa zabaví i různé motivační hračky, které podporují soustředění a intelekt. Pes se díky nim snaží dostat k ukrytým dobrotám a nevzpomene si na ničení věcí. Dobré jsou i velké morkové kosti. Hračky pravidelně obměňujte. Nikdy psovi nedávejte na žvýkání staré boty, oblečení či potřeby z domácnosti. Pes nepozná rozdíl mezi starými a novými věcmi. Když získá dojem, že staré bačkory jsou povolená hračka, dojde snadno k závěru, že všechny boty jsou určené ke žvýkání.
Sprej proti okusování
Někteří psi se stále vracejí k určitému předmětu, aby ho ohryzávali. Můžete vyzkoušet postříkat ho odpuzujícím sprejem. Lze použít citronelové silice nebo speciální spreje. Nastříkat můžete nejen nábytek v ohrožení, ale i nebezpečné kabely. Sprej obsahuje přírodní hořké látky, které mazlíčkovi okusování zprotiví a efektivně potlačí jeho kousací touhy.
Nesmíš!
A co dělat, když ho při nežádoucí činnosti načapáte? Pokaždé, když psa přistihnete u okusování, okřikněte ho jasným „nesmíš“. Velice účinné je také postříkání vodou z vodní pistolky. Někteří odborníci doporučují Pet Corrector, což je nádoba se stlačeným plynem, který při stisknutí ventilu vydává syčivý zvuk. Psa to zarazí a přestane zakázanou věc kousat. V tu chvíli mu dejte nějaký povel, která bezpečně ovládá (např. sedni). Za jeho splnění psa pochvalte. Musíte ho naučit, že vám okusování nábytku vadí a že se mu vyplatí, když nic okusovat nebude. Určitě nestačí jen trestat, musíte psovi ukázat, jak se má správně chovat. Učte ho trpělivě a důsledně. K dispozici mu dějte krabici s hračkami, kterou položte vedle něj. Zamávejte mu před čumákem některou z hraček, abyste upoutali jeho pozornost. Když do krabice vložíte i pamlsky, zvýšíte tím chuť prozkoumat, co se v krabici skrývá.
Past
Pokud to jde, zkuste nastražit k okusovanému předmětu (např. na opěradlo gauče) past v podobě prázdné plechovky s mincemi nebo kamínky. Když během okusování vedle psa spadne na zem plechovka, vydá to nepříjemný zvuk. Pes se lekne a příště si to možná rozmyslí.
Společnost
Pokud pracujete daleko od domova a pes je celý den zavřený v bytě, dohodněte se s někým (sousedka na mateřské, profesionální venčitel), aby se přes den přišel na psa podívat a vzal ho na procházku. Mají-li vaši sousedi psa, se kterým si váš mazlík hraje, možná by jim společné venčení přišlo vhod a psi by si spolu vyhráli. Když mají psi společnost, s menší pravděpodobností se začnou nudit a ničit věci kolem sebe.
Moderní technologie
K ohlídání psa můžete využít chytrou kameru pro psy a kočky, kterou doma instalujete tak, abyste měli přehled, co váš mazlíček přes den dělá. Tyto kamery mají detekcí pohybu i zvuku a jednoduše se spárují se smartphonem. Prostřednictvím telefonu pak můžete na psa začít mluvit nebo ho pokáráte, když začne něco ničit.
Zdroj: Rádce pro milovníky psů, Paul McGreevy, Argo, 2005
Foto: pixabay.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.