11.03.20 Život s kočkou

Proč se kočka drbe?

Že se kočka občas podrbe nebo se v rámci každodenní očisty důkladně olíže, je úplně normální. Problémem je ovšem zvýšené svědění, které vede k nadměrnému drbání. Většinou se jedná o přítomnost vnějších parazitů nebo příznak alergie. Někdy se tyto obtíže objevují také při bakteriální nebo kvasinkové infekci kůže.

Na co si dát pozor? Všímejte si, jestli se mění chování vaší kočky. Objevuje se škrábání a vykusování častěji než obvykle? Trvá už delší dobu? Vede usilovné škrábání k poranění kůže a vypadávání srsti? Pozorujete zarudnutí, stroupky nebo bolestivost? Pokud ano, pak s návštěvou veterináře rozhodně neotálejte. K trvalému odstranění obtíží je nutné zjistit vyvolávající příčinu a tu léčit.

Zablešení
Jednou z příčin drbání může být zablešení. Zkontrolujte kočce především hlavu a oblast podél páteře od kohoutku k ocasu. I když jsou blechy miniaturní, jistě je nepřehlédnete. Dobře skáčou a v srsti zvířete zanechávají výkaly v podobě drobných černých teček. U koček je problém především alergie na bleší kousnutí, konkrétně bleší sliny (FAD), což způsobuje výraznou svědivost. Zejména v oblasti hřbetu nad ocasem, na stehnech a ocasu. V těchto místech mohou vznikat boláky a vypadávát srst. Kočka se často škrábe, a když se problém neřeší, může se rozvinout i sekundární zánět kůže. Jestliže má vaše kočka přístup ven, nepodceňujte používání antiparazitárních přípravků. Ochrání kočku nejen proti blechám, ale i proti klíšťatům.

Další parazitózy
Mezi další kožní parazitózy se řadí svrab. Nejčastěji postižená bývají místa na uších, loktech, kotnících. Dále demodikóza, která v počátcích není tolik svědivá, ale následná infekce kůže se projevuje právě svěděním. Příznakem bývá vypadávání srsti (zpočátku v malých místech, postupně se rozšiřují). Svědění uší a třepání hlavou způsobuje zase ušní svrab, kdy v uších je vidět větší množství tmavého drobivého „mazu“.

Atopie, potravní alergie
Atopie je alergická reakce na vzdušné alergeny (pyly, prach, roztoči...). Kočky si nejčastěji koušou tlapky, drbou si uši, čumák a okolí očí. Většinou se zhoršuje během jara a léta.
Potravní alergie se může objevit v jakémkoli věku. Obvykle se zvíře drbe po celém těle, ale v některých případech je svědivost výraznější na uších a nohou. Ve 20-30% případů mají zvířata více souběžných alergických onemocnění (alergie na bleší kousnutí, atopie...). A jaké jsou nejčastější potravní alergeny u koček? Hovězí maso 20%, mléko a mléčné výrobky 14,6%, ryby 13%, jehněčí maso 6,7%, drůbež 4,5%, pšenice 4,5%

Léčba
Do léčby na vlastní pěst se raději nepouštějte. Veškeré léky doporučené veterinářem podávejte kočce přesně podle instrukcí a dodržujte dávkování. K potlačení svědivosti může veterinář doporučit podávání antihistaminik či kortikoidů. Kromě odpovídající léčby může pomoci potlačit svědivost také přidávání mastných kyselin do krmiva (např. rybí olej), použití různých zklidňujících šamponů a podávání hypoalergenního krmiva.

Photo by Ashan Rai from Pexels