Otírání o předměty
Kočky mají kožní pachové žlázy umístěné zejména pod bradou (žlázy submandibulární), po stranách hlavy (žlázy temporální), kolem koutků tlamičky (žlázy periorální) a poblíž kořene ocasu (kaudální). Tyto výměšky se do značné míry podobají, takže kterou ze svých pachových žláz kočka zrovna použije, závisí hlavně na výšce předmětu. Ke značkování nižších míst využívají hlavně žlázy pod bradou, na vyšší místa zase žlázy spánkové. Značky pak kočka očichává, když se na místo vrátí. Také pach z potních žlázek na tlapkách zanechává vonnou stopu, která prozrazuje, kudy se kočka procházela.
Otírání o ostatní kočky
Pokud pozorujete více koček na jednom místě, můžete si všimnout, že při vzájemném setkání se kočky zajímají zejména o hlavu a krk svého kamaráda. Při vzájemném otírání dochází k přátelským dotykům a výměně pachových stop. K tomuto chování dochází vždy mezi zvířaty, která mají různé postavení ve skupinové hierarchii. Dospělé kočky samice se otírají o kocoury a starší kočky, koťata se otírají o dospělé samice.
Otírání o lidi
Kočky se s oblibou otírají i o nohy lidí. Tím na člověka úmyslně přenášejí svoji pachovou značku. Tak se udržuje společný pach celé skupiny a utužují se vzájemné vztahy. Značkování dotykem je také pozdravný rituál mnoha koček, když se jejich lidská rodina vrací domů.
Škemrání o potravu
Otírání se o nohy, když v kuchyni připravujete krmení, je pro kočky také typické. Kočka s napětím čeká na potravu, škemrá a upozorňuje na sebe tím, že si tře hlavičku o nohy. Našlapuje a přede a lísá se kolem nohou.
Zdroje: Bruce Fogle, Kočka hravá společnice, příručka pro chovatele, Knižní klub, 2006
Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012
Fotka od Anita Menger z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.