22.07.23 Život s kočkou

Proč se kočky po hlazení olizují? 

Každý, kdo někdy strávil nějaký čas s kočkou, ví, že se někdy po skončení hlazení otočí a začne olizovat místo, kde jste se jí dotkli. Proč to dělá? 

Bylo prokázáno, že kočky rozpoznávají individuální pachy lidí. Tato schopnost je spoluzodpovědná za to, že někteří lidé jim přirostou k srdci, jiné nemůžou vystát nebo je okázale ignorují. Kočky si nápadně často čistí srst poté, co se mazlily s člověkem nebo byly hlazeny. Dlouho se předpokládalo, že je jim cizí lidský pach nepříjemný a chtějí se ho zbavit omytím. V přírodě chytají ptáky nebo myši a nepotřebují lidský pach, díky němuž by je bylo možné odhalit během slídění. Navíc kočky mají své vlastní pižmo, kterým komunikují s ostatními kočkami. Aniž bychom tomu věnovali pozornost, při hlazení vydáváme a zanecháváme stopy lidských pachů. I když vaše kočka venku neloví ani se nesetkává s jinými kočkami, může být smývání lidského pachu zakořeněná reakce v její DNA. 

Spřízněnost 

Dnes však převládá názor, že si po srsti vědomě rozprostírají tělesný pach blízkých lidí, aby ho co nejdůkladněji promísily se svým vlastním pachem a tím umocnily vzájemnou spřízněnost. Ať tak, či onak, roli v tom jistě hraje i typická kočičí "posedlost" čistotou, kdy si kočka po hlazení chce srst pečlivě urovnat a vrátit ji do (ze svého pohledu) ideální formy. Možná nejsou spokojené s vašimi nedostatečně pečujícími dovednostmi, a proto to musí napravit. 

Čas na očistu

Očista srsti je pro kočky důležitá. Stačí je chvíli pozorovat, jak sedí na okenním parapetu nebo se povalují na gauči a čistí si tělo svým drsným jazýčkem. Nejenže je péče o ně něčím přirozeným, co podporuje čistotu, ale také je to uvolňuje. Když to kočky dělají sobě navzájem, je to svého druhu jazyk lásky. A přiznejme si to - ony to dělají nejlépe. Další důvod, proč by se vaše kočička mohla olizovat poté, co jste ji pohladili, je ten, že jste jí osvěžili paměť - je čas se umýt. Protože hlazení často napodobuje pohyby při péči o tělo, možná jste jí právě připomněli, že to už dlouho nedělala.

Foto: pexels.com