Prokrastinovat lze různými způsoby. Pokud máte výčitky, že se moc často koukáte na vtipná videa s kočkami a zdržují vás to od práce, tak zadržte. Tato činnost může být velice prospěšná. Posiluje totiž pozitivní emoce a snižuje negativní pocity. A existuje na to dokonce výzkum.
V roce 2014 bylo na YouTube zveřejněno více než 2 miliony videí s kočkami (s téměř 26 miliardami zhlédnutí). Kočičí videa zaznamenala více zhlédnutí než kterákoli jiná kategorie obsahu YouTube. Tento fenomén zaujal výzkumníky z Univerzity v Indianě a rozhodli se ho zanalyzovat. Studie, kterou v roce 2015 provedla odborná asistentka Jessica Gall Myrick, zkoumala téměř 7 000 lidí, kteří sledují kočičí videa a snažila se najít odpovědi na otázky, jak jim tato činnost ovlivňuje náladu. Asi 36 % účastníků studie se označilo za „kočkaře“, zatímco asi 60 % mělo rádo kočky i psy. Účastníci studie uvedli, že byli po sledování energičtější a cítili se pozitivněji než předtím. Měli méně negativních emocí, jako je úzkost, mrzutost a smutek. I když videa sledovali v práci nebo během studia, potěšení z roztomilých koček převažovalo nad vinou z prokrastinace. Sledování kočičích videí navíc údajně zlepšuje koncentraci, stimuluje mozek a v tomto důsledku dochází také k podávání lepších pracovních výkonů. Online videa s kočkami by mohla být použita jako určitá forma nízko nákladové domácí terapie. No není to skvělé? Kočičí zábava se zkrátka vyplatí! :-)
Zdroj: Jessica Gall Myrick. Emotion regulation, procrastination, and watching cat videos online: Who watches Internet cats, why, and to what effect? Computers in Human Behavior, 2015; 52: 168 DOI: 10.1016/j.chb.2015.06.001
Foto: Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.