11.02.23 Život s kočkou

Proč za mnou kočka všude chodí?

Vaše kočka se od vás nehne na krok? Kamkoli jdete, věrně vás následuje? Usedá na klávesnici notebooku, jakmile se snažíte pracovat? Když si sednete na gauč, vrhá se vám na klín? Podstrkuje pod dveřmi tlapky, když sedíte zavření na záchodě? Ano, i takové jsou některé kočky. Nejste v tom sami...  Prozradíme vám, jaké jsou nejčastější důvody kočičího pronásledování.

Kočka miluje vaši společnost
Vaše kočka vás skutečně miluje, ráda s vámi tráví čas a zajímá se o věci, které děláte. Zejména v těch částech dne, kdy možná děláte něco víc, než jen sedíte u počítače nebo koukáte do mobilu. Například když vaříte, ráda vám u toho asistuje. Ostatně, když krájíte maso, je to pro ni vzrušující zábava.

Chce něco na zub
Když má kočka hlad, bývá obzvlášť dotěrná. Otírá se o vaše nohy a k tomu může i mňoukat. Kočky moc dobře vědí, kdy je čas krmení a pokud se jídlo neobjeví, když ho očekávají, budou vás sledovat, dokud svůj příděl nedostanou. Možná vaše čtyřnohá společnice zjistila, že sledovat vás do kuchyně je nejlepší způsob, jak získat oblíbený pamlsek, nebo se jí prostě jen velmi líbí být v blízkosti všech nádherných vůní, které tam čumáčkem nasává.

Vyžaduje vaši pozornost
Možná je vaše kočka hodně kontaktní a chybí jí pozornost. Třeba zjistila, že nejlepší způsob, jak vás přimět, abyste ji pohladili, pohráli si s ní nebo se s ní podělili o chutnou svačinku, je dát o sobě vědět... Včetně sledování každého vašeho kroku. Ujistěte se, že jí poskytujete lásku, náklonnost a dostatek příležitostí ke hře. 
 
Je zvědavá 
Kočky jsou od přírody velmi zvědavá stvoření a může se stát, že vás sledují, protože je zajímá, co děláte nebo co se chystáte udělat. Navíc místa, kam chodíte, nabízejí vůně a zábavu. Jako příklad lze uvést koupelnu. Není žádným tajemstvím, že všude, kde jsou toalety a sprchy, jsou i nejrůznější pachy. Vaše kočka je znalec pachů a zejména koupelna nabízí mnoho zajímavých vůní, které podněcují její kočičí instinkty. Některé kočky taky milují pití vody z kohoutku nebo ležení v umyvadle. Stejně tak vaše ložnici nebo komora jsou místa plná nových věcí, která potřebují pořádný kočičí průzkum.

Je nejistá
Někdy se může kočka cítit nejistě, například když se vrátíte z dovolené. Kočka vás dlouho neviděla a má obavy, jestli jí zase nenecháte samotnou. V takovém případě je důležité, abyste toto nejisté chování neposilovali tím, že ji budete chlácholit nebo uplácet pamlsky, jinak se to může stát normou.

Cítí stres nebo je nemocná
Kočky nedokážou vyjádřit své pocity slovy, a tak místo toho sdělují, jak se cítí, řečí těla. Nemocná nebo stresovaná kočka může zintenzivnit určité chování. Může se jednat například o to, že vás všude následuje nebo se snaží zůstat u vás co nejblíže. Nebo naopak zalézá do úkrytů a nechce se z nich hnout. Pokud se vám zdá, že vaše kočka chce být ve vaší blízkosti neobvykle intenzivně, zdá se být rozrušená, když bez ní opustíte místnost, nebo neustále sleduje každý váš pohyb, i když to předtím nikdy nedělala, je na čase domluvit si schůzku s veterinářem nebo kočičím psychologem, aby se vyloučily jakékoli zdravotní nebo psychické problémy.

Jde na ní mrouskání
Jestliže máte nekastrovanou kočku, která je najednou neobvykle přítulná, možná se bude mrouskat. Kočka v říji je mazlivější a vyžaduje pozornost svého člověka. Říje neboli mrouskání se u kočky projevuje mňoukáním, válením se, zvedáním ocásku, prohýbáním se v kříži a přešlapováním na zadních nohách. 

Bez ohledu na důvod nebo kombinaci důvodů, proč vás kočka neustále následuje, věnujte jí péči a pozornost, aby byla spokojená a zdravá.

Foto: Pexels.com