Na vodítku můžete vzít ven nejen svého psa, ale i kočičí kamarádku. Pravda, procházka nebude tak dlouhá a tempo bude pomalejší, ale zase zažijete něco netradičního. Pro bytové kočky jsou procházky zajímavým zpestřením dne. Jak chůzi na vodítku natrénovat?
V první řadě je nutné zdůraznit, že některým kočkám se chůze na vodítku vůbec nelíbí a pohybovat venku se bojí, je proto lepší je nenutit a nevystavovat zbytečnému stresu. Zkoumat okolí na vodítku baví hlavně odvážné a zvídavé kočky, které neděsí neznámé zvuků a cizí prostředí. I když s vámi kočka neujde žádnou túru, procházka okolo domu bude pro bytovou kočku příjemnou změnou z denního stereotypu.
Klidné místo
Kočky své okolí plně vstřebávají, koukají, kde co lítá, očichávají pachy. Počítejte proto s tím, že kočka udělá několik kroků, zastaví se, začne větřit, bude poslouchat okolní zvuky a pak teprve půjde dál. Venkovní procházky časujte na dobu, kdy je venku klid, je dobré vybírat si místa bez venčících se psů. Začínat můžete na oploceném dvorku nebo zahradě, kde se bude kočka cítit bezpečněji.
Postroj a vodítko
Kočce pořiďte bezpečný a pohodlný postroj. Kočce by měl dobře padnout kolem trupu. Je vždy lepší volit postroj než obojek, ze kterého by se kočka mohla snadno vyvléknout.
K dostání jsou i speciální vestičky. Postrojová vestička doplněná o vodítko. Díky měkké výplni je příjemná na nošení a ničím kočky neomezuje. Je tak vhodná i na dlouhé procházky a zároveň poskytuje kočce větší bezpečí, neboť jí nehrozí žádné odřeniny od zaříznutých řemínků. Vestička je plně přizpůsobitelná v oblasti hrudníku i břicha, takže se dokonale přizpůsobí každé kočce.
Krok za krokem
Nechejte kočku pár dnů, aby si hrála s vodítkem i postrojem, a tak se s nimi seznámila a prozkoumala je dle libosti. Na týden je položte blízko škrabadla nebo vedle jejího oblíbeného pelíšku. Dalším krokem je kočce postroj nasadit, zpočátku jí ho nechte jen minutu a pak čas postupně prodlužujte. Nechte jí procházet se s postrojem po bytě, nabízejte jí pamlsky a chvalte jí, abyste z nácviku učinili pozitivní zážitek. Následně připněte k postroji vodítko a nechte kočku, aby se s ním po domácnosti procházela. Můžete jí povzbudit hračkou, aby šla dopředu. Nezapomeňte zase na pamlsky. Poté se můžete s kočkou procházet po domě, před nosem jí můžete dát kousek jídla nebo kočičí mávátko. Kočka by se měla naučit chodit na vodítku a zvyknout si na lehký pocit tahu. Jakmile se vám bude zdát, že kočka vodítko přijala a neprotestuje, vezměte ji ven (samozřejmě připnutou, aby vám neproklouzla). Venku jí chvíli držte v náručí a ukazujte jí různé věci (lístečky na stromu apod.) Poté jí dejte z náručí do trávy a nechte jí, aby si místo prohlédla a očichala, klidně na ní promlouvejte, po chvíli ji odměňte a vraťte se domů. Pokud kočka reaguje pozitivně, procházky na vodítku můžete postupně prodlužovat. S kočkou se musí zacházet jemně. Na tahání na vodítku zapomeňte, jinak se jí procházky rychle znechutí. Kočka si ráda volí směr procházky, takže pokud to jde, snažte se jí vyhovět. Jestliže se kočka venku bojí i po několika pokusech, nemá smysl ji nutit, z vycházky nemá žádné potěšení.
Zdroj: Arden Mooreová, Zdravá kočka, tipy a triky jak zajistit vaší kočce šťastnější život, Mladá fronta, 2017
Fotka od Didi S z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.