29.04.23 Život s kočkou

Průzkum: Majitelé mazlíčků by se raději vzdali partnera, než aby dali zvíře k adopci 

Server Excitedcats.com nedávno provedl průzkum, kterého se zúčastnilo více než 1000 lidí, aby zjistil, jak (a zda) jejich domácí mazlíčci ovlivňují intimitu v jejich dlouhodobých vztazích. A výsledky byly překvapivé.

Rozmazlujete svou kočku více než partnera?

Není žádným tajemstvím, že mnozí majitelé domácích mazlíčků utrácejí za své chlupaté miláčky obrovské částky peněz, a to nejen za základní věci, jako je krmivo, misky a pelíšky, ale také za nejrůznější drahé pomůcky. Od automatických dávkovačů krmiva, které umožňují mluvit s kočkou a krmit ji, zatímco jste v práci, přes aplikace, které dekódují kočičí mňoukání, až po skutečná kočičí sídla převlečená za škrabadla nebo automatické zásobníky na stelivo. Zdá se, že pro naše kočičí miláčky je vždycky potřeba koupit nějakou novou vychytávku.

Když si domů přinesete nejnovější a nejlepší hračku pro svou kočku, dívá se na vás váš partner s trochou závisti? Mazlíte se se svou kočkou víc než se svou drahou polovičkou? Dostává vaše kočka více prostoru na vaší posteli než váš partner? Ukazuje se, že možná nejste sami. Zatímco někomu tato záliba v kočičích kamarádech nevadí, jiní si ji rozhodně nepřipouštějí.

Metodika průzkumu

Na průzkum provedený Excited Cats odpovědělo více než 1 000 majitelů domácích mazlíčků ve věku od 18 do 65 let, z nichž 32 % vlastnilo jednu nebo více koček. V 55 % případů to byly kočky a v 45 % to byli kocouři. 34 % z těchto mazlíčků byla zachráněná zvířata. Překvapivě pouze 11 % koček pocházelo od chovatele a zbytek majitelé dostali jako dárek, jednalo se o adoptovaná toulavá zvířata nebo se kočka narodila přímo v rodině respondenta.

Všichni respondenti a respondentky byli ženatí/vdaní nebo žili s partnerem a 68 % z nich  uvedlo, že jsou hlavními majiteli zvířete. Většina uvedla, že se svými domácími mazlíčky tráví  hodně času, alespoň 4-6 hodin denně.

Čas o samotě a intimita s partnerem

Překvapivě (zejména pro ty, kteří vlastní kočky!) pouze 6 % respondentů uvedlo, že jejich domácí mazlíčci jim a jejich partnerovi často brání v intimních chvílích nebo ve chvílích, které chtějí trávit o samotě. To se týkalo koček, které mňoukají na zavřené dveře, nebo zvířat, která se během intimních chvil chtěla vmáčknou mezi pár. Téměř polovina respondentů (44 %) uvedla, že jejich domácí mazlíčci jim nikdy nebrání v tom, aby trávili čas o samotě. Nebylo to způsobeno ani tím, že by domácí mazlíčci spali jinde v domě - většina dotazovaných majitelů dovolila svým kočkám spát s nimi v ložnici, a to často na posteli. 50 % respondentů uvedlo, že jejich domácí mazlíčci občas ovlivňují jejich intimní život.

Komu se dostává více pozornosti?

Přibližně 33 % respondentů mělo pocit, že jejich domácí mazlíčci občas získávají ve vztahu více pozornosti než oni, ačkoli mnozí uvedli, že jim to nevadí. Pouze asi 5 % respondentů mělo pocit, že se svým domácím mazlíčkem soupeří o partnerovu lásku, čas, pozornost, náklonnost, péči a uznání. Na druhou stranu 24 % respondentů mělo pocit, že se svým domácím mazlíčkem vůbec nesoutěží o pozornost svého partnera, 25 % uvedlo, že jen zřídkakdy mají pocit, že jejich domácí mazlíček vyžaduje více pozornosti než oni, zatímco zbytek občas pociťuje záchvěv žárlivosti.

Hypotetické ultimátum

V jedné ze závěrečných otázek byli majitelé zvířat dotázáni na hypotetický scénář: Kdyby vám váš lidský partner dal ultimátum „buď já, nebo zvíře“, rozešli byste se s ním, nebo byste dali svého mazlíčka k adopci?  A výsledek? Zvířata hrají prim! Kdyby respondenti dostali ultimátum, neuvěřitelných 66 % z nich by se raději rozešlo se svým partnerem, než aby dali svého domácího mazlíčka k adopci.V dalším, spíše humorném hypotetickém scénáři, kdy by respondenti měli možnost letět na Mars buď se svým partnerem, nebo se svým domácím mazlíčkem, by pouze 44 % z nich dalo přednost svému domácímu mazlíčkovi před partnerem.

Zdroj: Excitedcats.com
Foto: Pexels.com