29.04.17 Život s kočkou

Průzkum mezi chovateli na téma antiparazitika

Vnitřní i vnější parazité psů a koček jsou nepříjemným problémem, který se týká každého zvířete, respektive jeho chovatele. Češi jsou známí svou náklonností k chovu domácích mazlíčků, což potvrdila i aktuální statistika.

Podle průzkumu agentury GfK Antiparazitika (průzkum mezi majiteli mazlíčků 12/2016, N=500), ze kterého vzešlo, že 38 % domácností v ČR má psa, 25 % kočku a 14 % má psa i kočku zároveň. Z průzkumu dále vyplynulo, že 84 % majitelů psů a koček má povědomí o tom, že se některá onemocnění mohou přenášet ze zvířat na člověka. I proto je důležité domácí mazlíčky před parazity chránit, přičemž záleží i na výběru vhodného přípravku. Dle průzkumu mezi chovateli by 94 % z nich zvolilo repelentní přípravek, tzn., že parazit se nemusí přisát, aby zahynul. A 88 % domácností by změnilo nakupovaný produkt ve prospěch produktu repelentního.

Psí vs. kočičí chovatelé

Obecně by se dalo říct, že chovatelé psů jsou o trochu zodpovědnější než chovatelé koček. 57 % domácností se psy používá produkty jak proti vnitřním, tak proti vnějším parazitům. V domácnostech s kočkami používá produkty proti vnitřním a vnějším parazitům 51 % domácností. Z těch, co kupují: 83 % majitelů psa nebo kočky kupuje produkty proti vnějším parazitům preventivně. Proti vnitřním parazitům kupuje 92 % majitelů psa nebo kočky produkty, i pokud neřeší akutní problém zvířete.

Repelence je prvním krokem prevence

Chovatelé mají v dnešní době na výběr z mnoha přípravků určených k ochraně zvířat před klíšťaty, blechami a dalšími vnějšími parazity. A orientovat se v tak široké nabídce nemusí být vždy jednoduché. „Jedinou správnou a účinnou prevencí je správné použití antiparazitik. Zde se nabízejí dvě doporučovaná řešení. Jednou možností je použití obojků s dlouhodobou účinností, např. Foresto pro psy a kočky. Tento obojek zabíjí klíšťata a hubí blechy až po dobu 8 měsíců. Druhou možností je pravidelná aplikace spot-on přípravku, roztoku na kůži,“ říká MVDr. Radek Protiva z plzeňské ordinace RPVET.

Blechy a klíšťata jsou celoročním problémem

Klíště může svou oběť nakazit lymskou boreliózou, babeziózou a ehrlichiózou. Jedná se o závažná onemocnění, a proto je důležité dbát na to, aby klíště nemělo nejmenší šanci se přisát. Ideální volbou jsou tedy přípravky s repelentním účinkem, které zamezují přisátí klíštěte, a tudíž i nákaze jednou z výše zmiňovaných nemocí. Dalším z řady nebezpečných parazitů psů i koček je blecha. Blechy kladou svá vajíčka do zvířecí srsti, ta pak ve většině případů vypadnou a dostávají se tak do okolí zvířete. Celkově se jen 5 % těchto parazitů vyskytuje v kožichu zvířete, zbylých 95 % blech žije ve zvířecích pelíšcích, na kobercích či v sedačkách v obýváku. Blechy mohou přenášet různá virová i bakteriální onemocnění a většina zvířat také trpí alergií na bleší kousnutí, která se projevuje intenzivní svědivostí. Blecha může jednoduše přeskočit i na člověka, a i proto je na místě řešit u psů a koček i prevenci před blechami. Krom těchto nepříjemností je blecha také mezihostitelem dalšího parazita – tasemnice. Tím pádem je přenos tohoto vnitřního parazita vcelku jednoduchý, a to doslova „jedním skokem“. Důležité je psy i kočky chránit nejen před tasemnicemi, ale i proti ostatním vnitřním parazitům, jako jsou měchovci, tenkohlavci nebo škrkavky, a to odčervováním.

Frekvence odčervení

Průzkum GfK poukázal na to, že si 69 % chovatelů myslí, že odčervuje domácího mazlíčka správně, tedy dostatečně často. Realita je však jiná. Celých 41 % majitelů odčervuje pouze dvakrát ročně, což je naprosto nedostatečné. Jen 20 % majitelů mazlíčků odčervuje správně, tedy čtyřikrát za rok.