31.08.21 Výživa

Průzkum o krmení koťat

Znalost o tom, jak dlouho je kočka považována za kotě, je zásadní pro volbu vhodného krmiva. Receptury pro koťata totiž obsahují optimální živiny potřebné pro zdravý růst a vývoj.

V rámci průzkumu mezi 1000 majiteli koťat v USA, který letos provedla společnost Purina, se zjišťovalo, co považují lidé za nejdůležitější ohledně nutričních potřeb jejich mazlíčka. 18 % majitelů se domnívá, že jejich kočky jsou považovány za koťata po dobu šesti měsíců a 20 % majitelů odpovědělo, že jsou za koťata považovány po dobu 12 měsíců. 

Do kdy podávat krmivo pro koťata?
„Kočky jsou obecně považovány za koťata po dobu prvních 12 měsíců svého života a po dobu tohoto roku by měly být krmeny krmivem pro koťata,“ uvedla Dr. Callie Harris, veterinární lékařka společnosti Purina. „Po roce kotě dospěje v dospělou kočku a může být převedeno na krmné receptury pro dospělé kočky. Některá větší plemena koček, jako například mainská mývalí, však mohou potřebovat krmivo pro koťata delší dobu. Pokud máte konkrétní otázky ohledně doby podávání krmiva pro koťata, vždy doporučuji poradit se s veterinářem.“

V rámci průzkumu se zjišťovalo, co považují majitelé koťat za nejdůležitější, pokud jde o nutriční potřeby jejich mazlíčka:

-  Většina majitelů koťat (65 %) se domnívá, že krmivo určené pro koťata je důležité, ale vzhledem k rozdílným názorům na to, jak dlouho je kočka považována za kotě, se respondenti rozcházeli v tom, jak dlouho by se podle nich mělo toto krmivo podávat. 

- Téměř všichni majitelé koťat (96 %) věří, že je důležité, aby jejich kotěti chutnalo podávané krmivo, a 91 % se domnívá, že krmivo, které dostává kotě, ovlivní jeho zdraví po celý život.

- Zatímco nejvíc majitelů koťat dává přednost suchému krmivu (30 %) nebo kombinaci suchého a mokrého krmiva (28 %), koťata dávají přednost mokrému krmivu. 

- Téměř polovina majitelů (48 %) dělá kompromis a krmí svá koťata směsí mokrého a suchého krmiva. 

- Většina majitelů (91 %) je otevřená myšlence rozmanitého krmiva a 81 % majitelů věří, že seznámení kotěte s různými druhy potravy napomůže menší vybíravosti v budoucnu. 

- Majitelé více než jedné kočky pravděpodobně poskytnou svému kotěti rozmanitější jídelníček, pokud ho dostávají i jejich ostatní kočky (85 %).

Pestrost jídelníčku

„Tím, že majitelé krmí koťata stravou složenou z různých chutí a textur, pomáhají jim rozvíjet chuťové buňky a zabraňují tomu, aby časem preferovala výhradně jeden druh potravy,“ uvedla Dr. Annie Valuska, Ph.D., odbornice na výživu společnosti Purina. „Čím pestřejší je strava koťat, tím lépe se přizpůsobí změnám jídelníčku, až budou starší.“

Foto: Pxfuel