Každou kočku, ať už obyčejnou nebo ušlechtilou, byste měli po jejím příchodu do vašeho domova vzít na prohlídku k veterináři.
V ideálním případě by první návštěva měla proběhnout během prvního týdne, kdy si zvíře přinesete domů. Pokud jste našli na ulici opuštěné kotě a rozhodli jste si ho nechat, vezměte ho na prohlídku co nejdříve, zvlášť když máte doma jiné kočky. Kotě může být nemocné, začervené, zablešené nebo může mít ušní roztoče. Očkované a odčervené kotě, které si převezmete přímo od chovatele a dostanete k němu všechny potřebné doklady, není nezbytně nutné vozit hned k veterináři. Zato se musíte informovat, kdy je zapotřebí nechat ho očkovat. Stejně tak kočku s útulku si přebíráte očkovanou a odčervenou, někdy i kastrovanou, takže se jen s pracovníkem útulku domluvíte, kdy je nutné vzít kočku na další prohlídku, očkování atd.
Očkování a odčervení
První návštěva kotěte u veterináře může zahrnovat jen prohlídku a odčervení, ale pokud je vhodný čas, tak i očkování. S vakcinací kotěte je ideální začít v 8. týdnu věku, pokud se nestihne v tomto termínu, lze očkovat i kdykoli později. Na začátku je nutné i přeočkování tj. podat dvě injekce v rozmezí 2-4 týdnů. K dispozici jsou očkovací látky proti kočičí leukémii, rýmě, chlamydióze, panleukopéni, FIP a vzteklině. Odčervení léčí vnitřní parazity, jako jsou tasemnice, škrkavky a měchovci. Škrkavky jsou nejčastějším střevním parazitem koček, postihují 25 % až 75 % koček, častěji se vyskytují u koťat, na které se přenesou od matky. Koťata mohou napadnout i ektoparaziti, jako jsou blechy, roztoči a klíšťata. Je velmi důležité, aby majitelé koček dodržovali pokyny k užití antiparazitik. Některé výrobky nejsou určeny k podávání mladým kočkám, antiparazitika výhradně určená psům jsou pro kočku toxické.
Připravte se
Je ideální, když se k veterináři dopředu objednáte na vhodný termín, abyste nemuseli dlouho čekat v čekárně. Naplánujte si cestu s dostatečnou časovou rezervou pro případ nečekané dopravní zácpy. Nezapomeňte si vzít očkovací průkaz, pokud ho máte. Než vyjdete z domu, zkontrolujte, zda je kočka důkladně uzavřená v přepravce, aby vám omylem neutekla. Některé kočky přepravky nesnášejí, protože je mají spojeny s cestováním a návštěvou veterinářem. Aby se kočka v přepravce cítila dobře, můžete jí jednou týdně dávat dát dovnitř krmení a nechat dvířka otevřená, aby si tam mohla odpočinout.
Sepište si otázky
Nespoléhejte se na to, že si v ordinaci všechno vybavíte. Raději si s sebou vezměte seznam otázek, na které se v souvislosti s péči chcete zeptat. Ať už se jedná o kvalitu a množství krmiva, vylučování, péči o uši a oči apod.
Známky zdraví i nemoci
Naučte se rozpoznat, jak vypadá a chová se zdravé zvíře, snadno tak podchytíte jakékoli zdravotní obtíže. U zdravé kočky je srst krásně lesklá, z nosu, z očí ani z konečníků jí nic nevytéká, ani tam nejsou vidět žádné zaschlé krusty. Pohyb kočky je mrštný a svižný. Zdravá kočka se často čistí, pozoruje své okolí, má zájem o hru, pravidelně vylučuje, má chuť k jídlu. Ovšem přechod mezi zdravím a nemocí bývá mnohdy plynulý, takže obtíže nejsou hned patrné. Některé příznaky jsou ale zřejmé na první pohled. Pokud je vaše kočka letargická, trpí výtokem z očí nebo nosu, má průjem, nemá chuť k jídlu, zvrací, vypadává jí srst, má horečku, kašle nebo celkově neprospívá, kontaktujte veterináře co nejdříve. Zvlášť u koťat je nutné zahájit léčbu včas.
Časté obtíže
U koček se často vyskytují kožní infekce způsobené plísněmi, které se projevují nadměrnou tvorbou lupů, šupinatou kůží, kruhovými oblastmi vypadané srsti, zanícenými ložisky na kůži, ale i jen nadměrnou péčí a škrábáním. Běžné jsou i infekce dýchacích cest. Tyto infekce jsou způsobeny různými viry, bakteriemi, prvoky. Mezi příznaky infekcí horních cest dýchacích patří čirý nebo želený výtok z očí nebo nosu, kašel, kýchání, potíže s dýcháním, zánět spojivek, letargie, vředy v ústech a vyhublost. Nepouštějte se do domácí léčby a kočce nepodávejte žádné lidské léky. Váš veterinární lékař bude schopen určit příčinu příznaků a zvolit vhodnou léčbu.
Pravidelné kontroly
Jakmile vaše kočka dosáhne svých prvních narozenin, pokračujte v preventivních prohlídkách spojených s očkováním jednou ročně. Až vaše kočka dosáhne 10 let, je vhodné preventivní prohlídky absolvovat dvakrát ročně. Tyto kontrolní prohlídky zahrnují rozbor krve, kontrolují se hodnoty jater, ledvin a cukru v krvi, případně další hodnoty podle potřeby. Protože platí, že čím dříve je zdravotní problém diagnostikován, tím dříve lze zahájit léčbu a ve většině případů to vede k lepším výsledkům.
Foto: Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.