I když bychom chtěli, aby naše kočka byla stále zdravá, přece jen se jednou za čas dostaneme do situace, kdy onemocní. Včasné odhalení choroby a nasazení odpovídající léčby zkracuje dobu nemoci. Buďte obezřetní, když zpozorujete, že je s kočkou něco „jinak“.
Zdravá kočka je pozorná, čilá, s chutí žere, pečuje o svou srst a chová se jako obvykle. Její srst je lesklá, oči, nos a uši jsou bez výtoku, čistý je rovněž řitní otvor. Každý majitel kočky by měl svou čtyřnohou svěřenkyni dobře znát, jen tak si všimne změny v jejím chování a vzhledu. Po prvních příznacích onemocnění se obvykle začnou projevovat další symptomy onemocnění, které mohou vyvolat postižení určitého orgánu. Proto jsou první příznaky jasným signálem, abychom včas vyhledali veterinární pomoc. Tím se šance na rychlé vyléčení zvyšuje. Je důležité zapamatovat si, kdy jednotlivé příznaky začaly a jak po sobě následovaly.
Nechuť k jídlu
Tento příznak bývá spolehlivým indikátorem nemoci. Někdy se nechuť k jídlu může zaměňovat s vybíravostí. To jednoduše ověříte tak, že kočce zkusíte předložit nějakou její oblíbenou pochoutku. Nechutenství může být způsobeno také stresem. Zamyslete se, jestli se v poslední době neudála nějaká změna, která by mohla kočku stresovat (příchod nového člena domácnosti, nového zvířete, stěhování apod.) V tom případě by mělo nechutenství odeznít. Jestliže kočka odmítá potravu déle než 24 hodin, je vhodné konzultovat situaci s veterinářem.
Schovávání se, horečka
Dalšími příznaky nemoci je netečnost až zalézání do tmavých úkrytů, zježení srsti, objevení mžurky (třetí víčko) v oku. Dále také absence péče o srst, nepravidelnost v močení a kálení, zvracení. Ale pokud kočka zvrací jen občas, může to být v důsledku vyvrhování spolykaných chlupů. Co je však jasným ukazatelem nemoci, je horečka. Více se o měření teploty dočtete zde.
Zdroj: Zdroj: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.