20.06.15 Život s kočkou

První říje koček

Vzpomínám si, že když jsem měla svou první kočku, přišlo na ni první mrouskání v 7. měsících. Říkala jsem si, proč je tak neobvykle mazlivá a mňouká... Za chvíli mi to došlo.

Říje je známkou pohlavní dospělosti. Projevuje se zvýšeným mazlením, otíráním se o nohy a další předměty, vrněním, vrkáním a mňoukáním. Hlasitost mňoukání závisí na plemeni. Například barmské a siamské kočky jsou vyloženě „uřvané“, zato perské kočky jsou spíše tiché. Typický je postoj, kdy kočka leží na všech čtyřech nohách s prohnutým hřbetem a ocasem vystrčeným na stranu.

Kdy ji očekávat?

První říje se objeví obvykle mezi 6. a 8. měsícem, výjimečně už ve 4. měsíci života. Platí pravidlo, že štíhlá plemena (napři orientální) dospívají dříve, zavalitá (např. mainská mývalí kočka) později. Podle chovatelského řádu se kočka smí krýt od 12. měsíců věku.

Jak často?

Říje se periodicky opakuje. Četnost hodně záleží na plemenné příslušnosti. Mohutnější plemena mrouskají třeba jen 2krát do roka, štíhlá plemena mohou mít říji dokonce každý měsíc. Kočky bytové mohou mít říji prakticky kdykoliv, zatímco kočky zdivočelé a venkovní ji mají na jaře a na podzim. Proč takové rozdíly? Je to dáno kvalitou krmení a v zimním období také teplotou, ve které kočka žije.

Zdroj: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007