07.06.21 Péče

Psi s plochým čumákem a bezpečné léto

Psi s plochým obličejem, jako jsou mopsové nebo francouzští buldočci, jsou velmi oblíbená plemena, ale jejich roztomilý vzhled může maskovat řadu zdravotních problémů, včetně obtíží s dýcháním. A to zvlášť v letním počasí. Protože venkovní teploty stoupají, přinášíme vám pár rad. 
Mnoho brachycefalických psů má potíže s dýcháním kvůli řadě faktorů souvisejících se zkrácenou tlamou. Psíci mají deformované nosy a měkké tkáně horních dýchacích cest, zúžené nozdry i zmenšený průměr průdušnice. Někteří jedinci získávají až o 80 procent méně kyslíku při běžném dýchání a někdy je nutné, aby podstoupili plastickou operaci, díky níž se jim bude lépe dýchat. Obecně se problémy zhoršují v horkém počasí, dokonce už při teplotách nad 20°C, takže majitelé by měli být obzvláště ostražití v letních měsících. Pokud pes chrochtá neustále a není schopen ujít nebo popoběhnout několik metrů bez zadýchání, měli byste ho nechat prohlédnout u veterináře. 
Pár tipů nejen pro psy s plochým čumákem:
Naplánujte si venčení
Snažte se vyhnout venčení na poledním slunci, kdy je nejvyšší teplota. Časná ranní nebo večerní procházka bude pro vašeho psa příjemnější. Přes den postačí kratší vyvenčení na vykonání potřeby. 
Vždy pamatujte na vodu
Zajistěte, aby měl pes měl stálý přístup k čisté pitné vodě.
Nikdy nenechávejte psa zavřeného v autě 
Nenechávejte psa zavřeného v autě. Ponechat ho v autě jen „chvíli“, může být fatální. Může se stát, že se zdržíte a z 5 minut bude půl hodina. Nespoléhejte na to, že je auto zaparkováno ve stínu nebo je ponecháno otevřené okno.
Udržujte psa v pohodě 
Povzbuďte svého psa, aby zůstával spíš ve stinných místech, mimo přímé sluneční světlo. Pomůže, když mu dáte k dispozici vlhký ručník, na který si může lehnout, chladící podložku nebo mu na zahradě nachystejte mělké brouzdaliště ve stínu. 
Pořiďte mu nové hračky
Ochlazující hračky fungují tak, že se naplní vodou a nechají se zmrznout. Malými otvory při žvýkání z hračky vytéká studená tající voda a postupně psa ochlazuje. Mazlíčkovi můžete připravit také domácí zmrzlinu z jogurtu a ovoce. 
Chraňte tlapky
Horké povrchy, jako beton nebo asfalt, mohou popálit psí tlapky. Pokud je chodník příliš horký na dotek, je příliš horký i pro tlapky vašeho psa. Když jdete na procházku, zkuste se držet travnatých ploch nebo míst, kam padá stín.
V případě potřeby používejte opalovací krém
Někteří psi jsou náchylnější ke spálení od sluníčka. Speciálně vyvinutý krém na opalování pro zvířata najdete ve většině zverimexů. Naneste ho na citlivé oblasti, jako je nos, špičky uší a břicho, zejména pokud má pes světlou nebo tenkou srst. Psi bez srsti se musí mazat pravidelně celí.
Dávejte pozor na úpal
Při úpalu pes nemůže snížit svou tělesnou teplotu, což je nebezpečné a může to ve vážných případech vést až k úmrtí. Mezi příznaky, na které je třeba dávat pozor, patří: 
  • Silné lapání po dechu
  • Skelné oči
  • Rychlý puls
  • Nadměrné slinění 
  • Porucha koordinace
  • Zvracení nebo průjem
  • Ztráta vědomí
Pokud u svého psa zjistíte některý z těchto příznaků, postupujte rychle. Vezměte ho na chladné, zastíněné místo. Naneste ručník namočený ve studené vodě na jeho hlavu, krk a hruď a nechte ho vypít vodu. Nikdy ho nedávejte přímo do ledově studené vody a nedávejte mu vypít příliš mnoho studené vody. Po ochlazení vezměte mazlíčka k veterináři.
Zdroje: Organizace Battersea, LA Animal Services 
Fotka od Mylene2401 z Pixabay