Rozhovor s Andreou Pelcovou: Služební pes je jako atlet, potřebuje nadstandardní péči

Andrea Pelcová pracuje u městské policie Úpice se svou šikovnou fenou německého ovčáka Reggi Girmido. Že jsou sehraná dvojka dokazují nejen v práci, ale i při soutěžích. Na svém prvním závodu Toušeňský dráp společně obsadily první místo v kategorii Ringo Speciál pro služební psy. Porazily dokonce i profesionální psovody se psy od policie a armády České republiky.Prozradíte nám, jak jste se dostala k výcviku psů?
Kynologii se věnuji od roku 2007, kdy jsem si pořídila svého úplně prvního vysněného psa. Byl to labradorský retrívr bez průkazu původu a jmenoval se Semmi, který odešel v krásném věku čtrnácti let. Semmi byl typický labrador, hodný pes se zlatou povahou a obrovskou chutí k jídlu. Byl to opravdový přítel. S pořízením Semmiho jsem kynologii propadla. Po základní škole jsem šla na Českou zemědělskou akademii do Humpolce, kde jsem studovala maturitní obor chovatelství se zaměřením na kynologii. Do školy jsem si musela pořídit nového psa a vybrala jsem si fenu plemene německý ovčák z chovatelské stanice Girmido. Jmenuje se Carmen a společně jsme složily několik zkoušek ze sportovní kynologie, absolvovaly jsme úspěšně několik závodů a společně jsme složily maturitní zkoušku. Potom jsem založila chovatelskou stanici a po této feně měla dva vrhy. Nyní je Carmen téměř dvanáct let a věnuji se s ní aktivně canisterapii. Na tuto činnost má rovněž atestaci. Nyní si připravuju Carmeninu nástupkyni v oboru canisterapie, jedná se o jedenáctiměsíční fenku plemene welsh corgi. Naše nejmladší členka smečky se jmenuje Before Afterglow of Treowecorgi a přivezla jsem si jí ze Srbska. Říkám jí Sylva a je to nadějná canisterapeutka v zácviku. Po škole jsem vystřídala několik zaměstnání, například jsem pracovala pro jednu psí školu, jako výcvikář a také jsem složila instruktorské zkoušky dle organizace ČKS. Téměř tři roky jsem pracovala jako veterinární asistentka v jedné prestižní veterinární nemocnici v Praze. Nyní jsem strážník-psovod u MP Úpice. Za pořízením feny německého ovčáka Reggi Girmido byl můj plán chovat dál, ale nakonec jsme se našly ve služební kynologii a chovatelství šlo teď stranou.

Jak byste popsala vaši fenka Reggi Girmido?
Reggi Girmido je velmi temperamentní, aktivní fena, která ráda pracuje. Neustále vyžaduje nějaké zaměstnání, jinak je to s ní k nevydržení. Baví jí práce u městské policie, baví jí každý trénink, který absolvujeme. Když jí nasadím postroj na canicross, běží jako o život. Kvůli ní jsem se zúčastnila i několik překážkových běhů se psem, jako je Hard dog race a Extreme dog race, kde jsme se loni v kategorii pro ozbrojené složky umístily na prvním místě. Reggi zkrátka miluje každou aktivitu! Nemá hranice.

Jaké jste s ní složila zkoušky?
S Reggi se věnuji výhradně služební kynologii, kterou směřuji opravdu jen na svou práci. Koncem listopadu 2020 jsme s Reggi úspěšně splnily kritéria pro ověřování způsobilosti psa obecní policie. Osvědčení o způsobilosti psa platí dva roky. Před uplynutím této lhůty je třeba jeho způsobilost znovu ověřit. Přezkoušení jsme absolvovaly letos v listopadu, opět úspěšně a tak začínáme jako parťačky třetí rok společné služby.

Co obnáší každodenní práce se služebním psem?
Práce se služebním psem je hlavně o zodpovědnosti. Nejste v práci zodpovědný jen za sebe, ale především za čtyřnohého parťáka, na to je potřeba myslet. Služební pes je tu neustále pro vás a vy zase pro něj. U naší MP psa používáme hlavně k prevenci, Reggi je úžasným pomocníkem při kontrolách mnoha zdejších odlehlých a špatně přístupných chatových oblastí. Dále je pes používán při hromadných akcích, jako je například zdejší tradiční úpická pouť, kde nezřídka dochází k různým výtržnostem. Psa používáme buď k rozdělení davu, nebo pokud potřebujeme řešit třeba dva výtržníky, pes zajišťuje, aby kolegové měli prostor v klidu vyřešit situaci a nikdo další do toho nevstupoval. Takže práce moje a Reggi je v tomto případě zajistit bezpečný prostor kolegům, aby vše proběhlo co nejrychleji, s ohledem na bezpečí všech zúčastněných. Mimo tyto zákroky nám Reggi pomáhá i při preventivních přednáškách, besedách a ukázkách pro veřejnost. Poměrně často pořádáme takové ukázky pro MŠ, ZŠ, domovy a kluby seniorů a různé charitativní akce. Tyto akce mívají velký úspěch a ukázky se psem patří k jedněm z nejoblíbenějších částí takových akcí, což mě velmi těší.

Co považujete za svůj největší kynologický úspěch?
V listopadu jsme s Reggi absolvovaly náš úplně první závod ve služební kynologii, kde jsme poměřily síly s kolegy psovody od PČR a AČR. Tento závod jsme vyhrály a to mě potěšilo, protože jsme měly šanci nastoupit proti zkušeným profesionálům. Je to taková malá odměna, za všechnu tu práci, kterou máme za sebou, ale v tomto oboru ta práce nikdy nekončí.

Jaká vypadá péče o pracovního psa? Čím Reggi krmíte?
Péče o pracovního psa je nadstandardní. Služební pes je něco jako atlet. Pes v aktivní službě potřebuje kvalitní stravu, protože je v neustálé psychické a fyzické zátěži. Jsou po něm vyžadovány náročné věci, proto je potřeba se o takového psa dobře starat, aby byl pořádně nasvalen. Důležité je psa rehabilitovat, kvalitně ho krmit a dopřát mu odpočinek. Reggi krmím převážně syrovým masem. Nově jsme vyzkoušely značku granulí Ibero Natural od firmy krmeni.cz. Jedná se o krmení, které je založeno na pečlivém výběru kvalitních surovin a neobsahuje žádné umělé konzervanty. Navíc Reggi granule sedly a moc jí chutnají.

Jaké máte se psy do budoucna plány?
S Reggi mám v plánu absolvovat další služební závody, kam jsem nás již přihlásila. Ráda bych, aby mohla ještě několikrát obhájit atestaci potřebnou pro práci u MP a práce jí neustále bavila, jako jí baví teď. Dále připravuji corgi Sylvu na canisterapeutické atesty, které věřím, že zvládne s přehledem. A ráda bych, aby si Carmen užila klidný důchod ve zdraví.