18.08.10 Plemena

Ruská modrá kočka

Pod tímto plemenem se mnohému čtenáři vybaví kočka štíhlého typu s elegantním vzhledem, který nejednoho obdivovatele okouzlí svým půvabem a charakteristickými rysy. Ruská modrá kočka je ladná, chytrá a velmi přítulná. Často vyniká oddaností ke svému majiteli.

Rčení, že přilne k jednomu páníčkovi, se ale nesmí brát doslovně, protože se umí chovat stejně mile k ostatním členům rodiny. Při příchodu domů vás vřele přivítá a doprovodí vás na každém kroku. Jako jedna z mála koček se její povaha podobá té psí. Dokáže si s vámi příjemně hrát a naučí se třeba i aportovat. Její hravá nátura ji přetrvá až do dospělosti. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že tyto kočky slyší a přijdou, když vyslovíte jejich jméno. Nemají problém se soužitím se psy. Dokonce v rodině, kde se nachází pes většího plemene, přebírají velení.


Proč právě ruskou modrou?
Nejednou jsem na výstavách od obdivovatelů této rasy slyšela: „Když kočku, tak ruskou.“ Chceme-li mít doma zvíře, které by nám dělalo společnost a radost, zvolíme toto plemeno. Ruské modré kočky jsou mimořádně hbité a přítulné. Umí být dobrými společníky a kamarády. Vyhledávají naši společnost a dokážou se naučit různé povely a přizpůsobit se lidským zvykům. O kočkách se všeobecně říká, že umí předat svou energii. S touto teorií souhlasím, protože v momentě, kdy tato kočka vycítí, že nám není dobře, tak se od nás již nevzdálí.

Historie
Původ ruských modrých koček není zcela znám. O jejich historii existuje spousta dohadů a názorů, stejně jako u jiných plemen. Také já musím vycházet jen z domněnek a článků, které jsem si o původu plemene přečetla. Je všeobecně známo, že tyto kočky pocházejí z Ruska, kde byly velmi oblíbené u carů a carských rodin. Četné příběhy a legendy podporují jejich vazbu se starým Ruskem. Údajně ještě v roce 1917 před revolucí měla být tato kočka palácovým mazlíčkem ruských carů. Existuje i úplně odlišná teorie anglického žurnalisty Vesey Fitzgeralda, který zpochybňuje samotný původ a existenci ruských koček jako plemene vůbec.
Název archangelské kočky si vysloužily svým výskytem v ruském přístavu s názvem Archangelsk. Jedna z teorií říká, že se půvabné ruské modré kočky nacházely také v Anglii, Švédsku, Norsku i Dánsku. 
V roce 1966 byl přepracován standard plemene, který v této podobě existuje dodnes. Při srovnání původních koček dovezených z Archangelska s dnešními kočkami vidíme, že dnešní kočky zcela odpovídají svým předchůdcům. Základ evropského chovu pochází ze skandinávských a anglických chovů.


Vzhled
Charakteristickými rysy plemene jsou inteligence a tajuplnost. Další znaky nejlépe popisuje standard světové organizace FiFe, který říká, že tělo je postavené na dlouhých štíhlých nohách zakončených oválnými tlapkami. Ocas je dosti dlouhý, vybíhající do špičky. Nosní zrcátko je modrošedé, polštářky tlapek jsou tmavě levandulové nebo modro růžové. Celkovým dojmem působí velmi elegantně a svalnatě. Kostra je střední mohutnosti. Správná váha dospělých koček se pohybuje mezi 5 až 5,5 kg, ne více. Hlava je vytvarovaná do krátkého klínu, který nesmí být příliš dlouhý. Lebka je plochá a dlouhá. Z profilu tvoří čelo s nosem ve výšce obočí konvexní úhel. Nos a čelo jsou rovné. Dvorce hmatových chloupků bývají značně zdůrazněny. Poměrně veliké a u hlavy široké uši ukončené zakulacenou špičkou jsou posazené kolmo k hlavě. Kůže je tenká a průsvitná, vnitřní strana je velmi málo osrstěná. Oči tvaru mandle jsou zasazeny daleko od sebe. Barva je sytě zelená. Bohužel některým kočkám trvá i několik let, než oči získají sytou zelenou barvu. Velmi charakteristická je srst, která je krátká, hustá a velmi jemná. Díky mimořádné hustotě plyšové podsadě odstává od těla. Texturou i vzhledem se značně odlišuje od srsti jiných plemen. Barva je modrošedá, jednotná a čistá, se zřetelným stříbřitým třpytem. Jen u malých koťátek je povolená jemná struktura.


Co bychom měli vědět
Všeobecně platnou radou je, že chceme-li se s kočkou sžít, měli bychom poznat její povahu. Charakteristické rysy jednoho plemene jsou sice stejné, ale povaha se u každého jedince vždy malinko liší. Je to stejné jako u lidí, někomu stačí málo a je stále spokojený, někdo má vše a spokojený nebude nikdy. Každá kočka má, stejně jako člověk, své zvyky a povahové rysy. Měla jsem možnost poznat několik koček a musím říct, že mám-li pocit, že určitou kočku nevychovám, protože se mi jeví jako divoká a nezvládnutelná (přeci jen je to původem stále šelma), mýlím se. Stačí poznat její pravou tvář a máme vyhráno. Kočku je nutné brát jako osobnost ne jen jako zvíře. Poznám-li co její jedinečná povaha vyžaduje, nic nám nebrání ve společnému soužití. Za sebe mohu říct, že mám kočku, která s námi velmi ráda tráví nejen chvilky doma, ale nedělá ji žádný problém sednout si s námi třeba v restauraci. Ona ví, že je tam s námi, a proto si mohu být jista, že ji okolí nijak nepřekvapí a že dokáže sedět klidně a pyšně. V klidu na nás počká, než se najíme. Tento fakt jsem zjistila při návštěvě restaurace u jedné z výstav.


Něco o nás
Jsme jedna z chovatelských stanic, která se zabývá chovem ruských modrých koček u nás. Naše CHS se jmenuje Kings´ Blue Cats a snaží se vybudovat pevnou základnu pro odchov typově vyhovujících jedinců. I přesto, že CHS byla založena v roce 2008, troufám si říct, že máme letité zkušenosti s chovem. Do doby, než jsem měla možnost poznat toto plemeno, které mě natolik okouzlilo, abych začala pátrat a zjišťovat detaily povahy, jsme se starali o koťátka našich domácích koček a další zvířata, která s námi bydleli a bydlí dodnes. Naším cílem je vychovávat koťátka tak, aby dělali radost nejenom nám, ale i svým budoucím majitelům. Vycházíme ze zkušeností, které jsme získali po celou dobu péče o naše kočky i ostatní domácí zvířata.


Jak si správně vybrat kotě?
Spousta lidí má problém s výběrem pohlaví koťátka, přestože kočky i kocouři umí být stejně přítulní. Málokdo si uvědomuje, že na pohlaví budoucí kočky zase až tak moc nezáleží. U kocourka musíme předpokládat, že v době dospělosti se v něm začnou probouzet hormony, které ho nutí označit si svá místa. Někdy změní svou povahu v dominantní, ale není to pravidlem. Ojediněle se to stává také u koček. Nepřipustíme-li opakovaně kočku ke kocourovi, může nám začít také značkovat. Těchto nepříjemných pachů se můžeme vyvarovat tím, že necháme dospělého jedince vykastrovat.
Hlavní důraz při výběru kotěte bychom měli klást na zdraví. V první řadě bychom si měli zjistit, v jakém prostředí vyrůstá a poté zkontrolovat jeho celkový zdravotní stav a kondici. Koťátko by nemělo trpět průjmem a nechutenstvím. Nemělo by působit stále malátně a ospale. Tělo musí být dobře stavěné. Hřbet těla nesmí být nijak propadlý. Oči jsou jasné, nijak kalné. Srst hustá a čistá.


Péče
Srst ruských modrých koček nevyžaduje zvýšenou péči. Z důvodu husté podsady se česání koček nedoporučuje. Můžeme tím totiž způsobit narušení podsady s následným vypadáváním srsti. Odumřelou srst doporučuji stáhnout hadříkem nebo (ovšem jen zřídka) hustým jemným hřebínkem. Srst by měla být lesklá, jemná a hustá. Hlavní důraz kladu na stravu kotěte i dospělého jedince. Proto doporučuji krmit kvalitním, energeticky vyváženým krmivem, které kombinujeme s přísunem ryb, kuřecího masa, masových  vývarů a ostatních stravovacích doplňků pro kočky, kterých je k dostáí velká škála. Nedoporučuji zůstat jen u granulí. Kočky mají často mlsný jazýček a nechtějí sníst vše, co se jim naservíruje. Vybíravé kočky naučíme jíst vše tak, že jim stravu kombinujeme s tím, co mají nejraději. Postupně se pak naučí jíst vše. Pestrá strava je předpokladem zdravého vývinu a růstu. Dále nesmíme opomenout na dostatečný přísun tekutin. Zajistíme, aby naše kočka měla vždy dostatek vody. Domácnost doporučuji vybavit například fontánkou, kterou neustále protéká voda. Tu si doma můžeme vyrobit nebo přímo zakoupit v některém z obchodů s chovatelskými potřebami. Nesmíme zapomenout, že ke zdraví koček je nutný také dostatečný výběh a prostor ke skotačení a k zdravému růstu. V neposlední řadě nezapomínejte, že kočka si vyžaduje také pozornost a především lidskou lásku.
Závěrem mohu říct, že ruská modrá kočka je velmi něžná, ušlechtilá, ale současně i divoká a přirozená. Má v sobě ojedinělé kouzlo, kterému nejeden jedinec podlehne.


Text a foto poskytla Pavlína Zemanová
Chovatelská stanice ruských modrých koček Kings´ Blue Cats
www.kingsbluecats.eu