09.03.13 Zdraví a nemoci

Rýma

Zánět nosní sliznice se nevyhne ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Může být různého původu, někdy se navíc komplikuje zánětem sliznic vedlejších nosních dutin.

 

Tato onemocnění jsou častější u koček, kde se většinou jedná o virové infekce.

Jaké jsou nejčastější příznaky? Sekret z nosu, pravidelné kýchání, slzení z očí, zarudlé sliznice, únava, nepřirozená ochablost, někdy se může přidat horečka a kašel.

 

Co dělat? Přestože se jedná o banální infekci, která většinou přejde sama a nezpůsobuje vážnější komplikace (výjimku představují mladá, stará nebo jinak chronicky nemocná zvířata), je vhodné zavést režimová opatření. Zvíře nechte několik dní v klidu a teple. Jestliže se stav do 3 dnů nezlepší, nebo se naopak zhoršuje, je třeba vzít zvíře k veterináři. Pokud má kočka nebo pes už od začátku onemocnění horečku, s návštěvou veteriny nečekejte! Z vyšetření pak vyplyne, zda je nutné nasadit léčbu antibiotiky a/nebo podávat léky na potlačení horečky. Postarejte se o to, aby zvíře dostatečně pilo. Pokud odmítá pít, namáčejte mu granule ve větším množství vody. Nikdy mu nepodávejte brufen nebo aspirin, mohli byste ho otrávit! Také je vhodné omezit přímý kontakt s jinými psy nebo kočkami, nebezpečí nákazy je velmi vysoké…

 

Účinná a zároveň šetrná jsou homeopatika. Jaký lék zvolit?

 

Na počátku onemocnění je vhodné vždy podat Oscillococcinum 2-3krát denně 1 dávku. Tento homeopatický lék je také možno podávat preventivně během rizikových období (jaro, podzim), zvláště tam, kde je chováno hodně jedinců pohromadě (může se podávat 1-2kát týdně rozpuštěný ve vodě).

 

Nux vomica

Lék počátku rýmy v souvislosti s vlhkým chladem a průvanem, z nosu vytéká vodnatý sekret, zvíře kýchá. U koček můžeme pozorovat po ránu suché strupy u čumáčku. Ředění 9CH na počátku každé dvě hodiny, postupně se intervaly prodlužují.

 

Allium cepa

Charakteristické je hojné slzení. Sekrece z nosu je vodnatá a dráždivá, zvíře má rozbolavělé okolí nosních dírek. Často počátek rýmy u koček. Ředění 9CH na počátku každé dvě hodiny, postupně se intervaly prodlužují.

 

Euphrasia officinalis

Příznaky jsou opačně v porovnání s předchozí lékem. Tedy slzení je dráždivé, okolí očí je zarudlé. Zvíře mžourá, protože ho pálí oči. Výtok z nosu je vodnatý a nedráždivý. V teple se příznaky zhoršují. Ředění 5-9 CH po dvou hodinách, postupně se intervaly prodlužují.

 

Hepar sulfuris calcareum

Vyskytuje se nejen rýma, ale také zánět dutin. Z nosu vytéká nebo je vyfrkován žlutavý až žlutozelený hnisavý sekret, který zapáchá. Zvíře je ve většině případů při vyšetření zlostné. Ředění 9 CH 5krát denně, postupně snižujeme na 2krát denně.

 

Hydrastis canadensis

Zadní rýma nebo sinusitida (zánět dutin) se žlutozeleným sekretem. Ředění 5-9 CH 3-5krát denně.

 

Pulsatilla

Objevuje se nedráždivý sekret z nosu či očí, který má nažloutlou barvu, víčka jsou slepená. Příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu. Ztráta čichu vede hlavně u koček ke ztrátě chuti k jídlu. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

 

Kalium sulfuricum

Podobné příznaky jako Pulsatilla, tam, kde neúčinkovala. Odpovídá třetímu stadiu zánětu. Ředění 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Sulfur iodatum

Podává se k doléčení zánětu Ředění 9 CH 2krát denně.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

 

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada