20.01.23 Život s kočkou

Sdílená kočka – jedna kočka, více majitelů

Existují sdílená kola, sdílené koloběžky, sdílená auta... Ale slyšeli jste o sdílených kočkách? Tento fenomén se objevuje hlavně na vesnicích, kde majitelé běžně pouštějí své mazlíčky ven. A kočka, která chodí na "pochůzky", si často najde novou rodinu. A žije pak dvojí život se dvěma jmény, dvěma majiteli, dvěma domovy a dvojitou dávkou krmení. 

Před pár lety obletěla médii zpráva o mexické kočce, která pravidelně opouští domov, aby trávila čas se svými druhými páníčky. Zpočátku ani jeden z majitelů o druhém nevěděl. Až jednoho dne, když se kocour Pixi (první jméno) vrátil domů ze svých kočičích dobrodružstvích, si Mary Lore Barra z Mexika všimla, že  má na krku nový obojek. Pixi pravidelně chodil na procházky z domu asi dva roky, ale to, že je jí kocourek "nevěrný", si uvědomila, až když si všimla obojku. S podezřením, že se o kočku stará jiná rodina, se Barra rozhodla dát pod obojek vzkaz. "Jmenuje se Pixi, myslím, že má dva domy, ha ha" stálo na vzkazu.  Když se Pixi vrátil domů podruhé, měl pod obojkem jiný vzkaz. Stálo na něm: "Tady se jmenuje Huarache, zřejmě má opravdu dva domovy, ha ha. Zdravíme vás! Druzí rodiče kocourka." Oba majitelé bydleli ve stejné čtvrti, jen několik bloků od sebe. Po překvapivém zjištění se dohodli, že se budou i nadále dělit o vlastnictví kočky. Zkrátka, že budou kočku "sdílet".  Z příběhu kočky žijící dvojí život se stal hit sociálních sítích, když jej Mary Lore Barra sdílela na svém Facebooku spolu s fotografiemi Pixiho/Huarache a vyměněnými písemnými vzkazy.

Od medializace uplynuly více než tři roky. Ovšem podobných příběhů je po celém světe mnohem více. V podstatě skoro v každé vesnice je nějaká sdílená kočka. Někteří majitelé o tom vědí, pro jiné je to (zatím) tajemství. Kočky jsou velmi chytré a najít si druhou rodinu, aby měly dvojitou dávku krmení i mazlení, je pro ně zkrátka výhodné :-)

Máte podezření? Všímejte si těchto "příznaků"

Kočka nějak podezřele tloustne, i když krmení jí doma méně a celý den "běhá" někde venku. 
Je možné, že místo toulek a šplhání po stromech se jen válí na gauči v jiné rodině a dostává plnou mističku, když si mňoukně. 

Přijde-li kočka domů a je cítit cizí vůní nebo rovnou šamponem. 
Je to jasné, druhá rodina ji vykoupala. 

Kočka vyžaduje pravidelné procházky, mnohdy je venku klidně celý den. Na volání nepřichází. 
Aby ne, když vás právě "podvádí" zavřená v druhém domově.


Základní pravidlo: Nechcete-li kočku sdílet, nepouštějte ji ven. O sdílení si totiž rozhoduje sama kočka. A pokud někde najde otevřenou náruč, plnou mističku, měkký pelíšek a pozornost, je vysoce pravděpodobné, že se tam vrátí. 

Má to i výhody

A když už zjistíte, že má váš kocour nebo kočka druhou rodinu, nezoufejte a berte to z té lepší stránky – můžete se podílet na nákladech za krmení, můžete se střídat v návštěvách u veterináře a máte zajištěné hlídání, když jedete na dovolenou. Jen musíte druhé páníčky vypátrat! :-)

Foto: archiv