11.03.23 Život s kočkou

Separační úzkost u koček

Když se řekne separační úzkost, mnoho lidí si představí psa, který štěká, protože je doma sám. Jenže stresem z odloučení mohou trpět i kočky. Navzdory stereotypům o samotářských tvorech si kočky s člověkem vytváří velmi úzké pouto a mohou pociťovat separační úzkost.

Kočky trpící separační úzkostí mohou na nepřítomnost svého člověka reagovat různým chováním. Od neobvykle hlasitého mňoukání, po přejídání nebo močení na místa, která jsou nasycena pachem páníčka (polštáře, prádlo a postele). Mohou být také velmi dotěrné, když jsou v blízkosti milovaného člověka. Někdy mohou reagovat méně zjevným chováním, jako je schovávání se do úkrytů nebo nadměrné olizování. Kočky, které byly adoptovány z útulku nebo mají předchozí traumatické zážitky jsou k projevům separační úzkosti náchylnější. Neobvyklé chování může být rovněž způsobeno řadou zdravotních problémů, takže prvním krokem by měla být návštěva veterináře, aby vyloučil případné zdravotní příčiny. 

Příznaky separační úzkosti u koček
Nadměrné mňoukání
Nadměrné olizování
Přejídání, nebo naopak ztráta chuti k jídlu 
Škrábání nábytku
Močení na polštáře, oblečení a postele
Schovávání se

Pro majitele je frustrující zejména močení mimo kočičí toaletu. Je snadné si toto chování vyložit jako akt pomsty, ale podle některých odborníků je to jen způsob, jak se kočky samy uklidňují tím, že míchají svůj pach s pachem svého člověka. Důležité je kočku za to netrestat. Buďte chápaví a snažte se jí pomoci.

Desezibilizace
Vaše kočka může cítit napětí, když slyší, že berete klíče do ruky, nebo když vidí, že saháte po kabelce či batohu. V takovém případě tyto činnosti několikrát denně opakujte. Následně přejděte k tomu, že skutečně odejdete ze dveří a pak se okamžitě vrátíte. Pokaždé, když se vrátíte do místnosti, nenuceně kočku pozdravte, jako by o nic nedělo. Pokuste se pomalu zvyšovat dobu, kdy je vaše kočka sama, aby se postupně naučila zvládat odloučení. Postupně měňte denní dobu, kdy tyto minitréninky provádíte. Jestliže vypozorujete, že u kočky vyvolávají úzkost určité předměty, noste je každý den chvíli s sebou po bytě, aby přestaly být spouštěčem stresu. Když se chystáte opustit domov, nedělejte z toho velkou vědu. Kočky dokážou spolehlivě vycítit vaši náladu. Takže čím klidněji a pohodověji se chystáte odejít, tím lépe.

Zábava i bezpečí
Vytvořte pro vaši kočku pohodlný domov, kde se bude cítit v bezpečí, když je sama. Kočce poskytněte během vaší nepřítomnosti zábavu - hračky, výhled z okna, útulná místa ke spánku, interaktivní hračky s granulkami a stabilní škrabadlo. Po místnosti skryjte hračky, které může vaše kočka objevit, když je sama. Existuje i několik přírodních léků, jako jsou Bachovy esence, které mohou pomoci snížit úzkost u koček. Některým zvířatům pomáhají také uklidňující pamlsky s CBD. Další možností je instalace feromonového difuzéru. 
Je důležité zachovat trpělivost a poradit se s odborníkem – kočičím psychologem. Ten nejlépe pomůže odhalit příčinu stresu nebo problémového chování (močení mimo toaletu) a navrhne optimální řešení. 

Foto: Pexels.com