01.03.15 Zdraví a nemoci

Šetrná léčba onemocnění kůže

Kůže představuje bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím. Chrání tělo proti vniku škodlivých látek a mikroorganismů, proto je velmi důležité, aby byla stále v kondici.

Na kůži se mohou projevit různá onemocnění, jednak kůže jako takové (bakteriálního, parazitárního či plísňového původu), nebo komplikace hojení poranění kůže. Komplikace mohou signalizovat onemocnění vnitřních orgánů, hormonální poruchy a také alergie různého původu.

Jestliže se u vašeho mazlíčka objevují zarudnutí a vyrážky se svěděním, vyzkoušejte některý z níže uvedených homeopatických léků.

Belladona

Bolestivé, teplé zčervenání kůže s otokem. Zvíře si místo olizuje, ale neškrábe, u případného škrábání naříká. Ředění 9 CH 3-5krát denně.

Apis mellifica

Objevují se plošné otoky, zvíře si místo chladí, například na dlaždicích nebo mokré trávě. Vyskytují se alergické projevy kopřivky či otoky, například po poštípání hmyzem nebo po očkování. Ředění 15 CH u akutních alergických projevů po 30 minutách, jinak 3-5krát denně.

Rhus toxicodendron

Červené pupeny až puchýřky se objevují obzvlášť na hřbetě. Svědí to, což způsobuje neklid zvířete. Osypání a svědění se zhoršuje vlhkem, například při navlhnutí srsti v dešti. Ředění 9-15 CH, 2-5krát denně.

Croton tiglium

Objevují se puchýřky s velkou citlivostí kůže, zčervenání, úporné svědění, ale při škrábání to zvíře bolí. Puchýřky se objevují často na břiše, u psů na kůži šourku. Ředění 5-9 CH 3-5krát denně.

Poumon histamine

Jestliže víme, že má vyrážka nebo plošný zánět svůj původ v alergii (například alergie na bleší kousnutí, potravní alergie), podáváme tento lék vždy. Podle vzhledu puchýřků je vhodná kombinace s dalšími léky. Ředění 15-30 CH 3-5krát denně, s ústupem svědění snižujeme četnost podávání.

Jestliže se u zvířete vyskytly záněty kůže s mokváním, vybírejte mezi těmito léky.

Mezereum

Puchýře nebo plošné hnisavé záněty s hnisem na povrchu, objevují se krusty a strupy, po odloupnutí hnisavá spodina. Zvíře si místo olizuje. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně. Vhodná je kombinace s následujícím lékem.

Hepar sulfuris calcareum

Objevují se akutní i chronické hnisavé ekzémy, které odporně páchnou. Zvíře je přecitlivělé. Když mu chceme místo ošetřit, je agresivní. Ředění 15 CH 2-5krát denně.

Pyrogenium

Tento lék podáváme u všech zánětů, které produkují páchnoucí hnis. Ředění 15 CH 1krát denně.

Graphites

Mokvání a šupinaté krusty se objevují v kožních záhybech, zejména na končetinách, tlamě nebo kolem genitálií. Ředění 9-15 CH 2-3krát denně.

Staphysagria

Krusty a strupy se objevují v místech, pod kterými kůže mokvá. Objevuje se svědění, které se zlepšuje škrábáním. Zvíře se drbe na různých místech, jedno poškrábe a přechází na jiné. Podává se zvířatům po psychických šocích (ztráta pána, odjezd rodiny na dovolenou). Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

Natrum muriaticum

Kožní projevy nejsou až tak mokvavé, spíše se objevují pupeny až boláky, drobné abcesy, nebo naopak suchá kůže, která má souvislost s onemocněním štítné žlázy. Ředění 15-30 CH 1-3krát týdně.

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz