19.06.13 Zdraví a nemoci

Šetrná léčba při absenci říje

Může se stát, že u vaší fenky dojde k vynechání říje. Pokud se jedná o ojedinělou událost, není se třeba nijak zvlášť znepokojovat, ovšem pokud se situace opakuje nebo trvá-li absence hárání dlouho, zvažte podání homeopatik. Jedná se o šetrnou léčbu, která nepomáhá nastartovat činnost vaječníků a hypofýzy. K poruchám funkce těchto orgánů hormonálního systémů může docházet z různých důvodů. Jaká homeopatika zvolit?

Folliculinum

Lék, který se používá k povzbuzení činnosti vaječníků. Vždy se kombinuje s některým z následujících léků. Ředění 9 CH 1krát denně alespoň 14 dní nebo do obnovení říje.

Pulsatilla

Jemné samice, citlivé, mazlivé, velmi přítulné a zimomřivé. Milují pobyt na čerstvém vzduchu. Po tučné stravě mívají často průjmy. Po předcházejícím hárání se u fenek často objevovala falešná březost, kdy si nosily hračky. Ředění 30 CH 1-2krát týdně, na počátku je vhodné podat jednu dávku v ředění 200 CH.

Ignatia amara

Říje vynechá jako následek nějakého psychického otřesu nebo emočního šoku. Projevují se různé paradoxní reakce. Například fenka chce být ve společnosti, tlačí se do domu, ale pak se uloží v ústraní (třeba pod postel) a je nedůtklivá. (Často je vhodné střídat tento lék s lékem Actaea racemosa 9-15 CH.) Ředění 15-30 CH 1-2krát v týdnu.

 

Natrum muriaticum

Vynechání říje, proběhne bez barvení (krvácení). Místo něj se může objevovat průhledný hlen. Často u smutných samic. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

Sepia officinalis

Říje se nedostavuje nebo je jen velmi slabá. Objevují se až známky frigidity – odmítání psa nebo kocoura. V předcházejících říjích mohly být pozorovány výhřezy děložní sliznice nebo záněty dělohy či pochvy. Samice je smutná, depresivní až popudlivá. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

 

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz